İş güvencesi ve 4857 sayılı İş kanunu'na göre işe iade davaları
The lawsuits of restitution to work in accardance with work security and Labour law numbered 4857
  1. Tez No: 217954
  2. Yazar: CUMA ARİF DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmamızda; iş güvencesi kavramı, iş güvencesinin uluslar arasıalanda gelişimi, özellikle İLO sözleşmesi, özet olarak izah edilmiştir. Daha sonra4857 Sayılı İş Kanunu'na göre; iş güvencesinde yaralanma koşulları, işsözleşmesinin feshinde usul ve şekil, fesih bildirimine itiraz ve sonuçları,mahkemeye ve hakeme başvuru, özellikle öğretide tartışmalara konu olan işe iadedavasının niteliği konusuna ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Yargılama usulü,mahkemenin vereceği kararlar, ispat ve temyiz durumu açıklanmıştır. Daha sonrageçersiz feshin sonuçları incelenmiş, işçinin başvurusu, bu başvuru üzerineişverenin işçiyi işe başlatıp başlatmaması, bunların hukuki sonucu özellikle boştageçen dört aylık ücret ve iş güvencesi tazminatı ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our work, the concept of job security, development of job securityin international area, especially ILO Contract were explained. Later on, accordingto Labour Law numbered 4857, the injury conditions at job security, the procedureand mode at contract annulment, appeal to annulment declaration and its results,appealing to the court and arbitration, especially the nature of restitution to workcase that was subject matter of arguments were explained in detail. Also judgingprocedure, decisions of court, prof and appeal situation were explained. After that,the results of void annulment were examined; application of the worker, upon thisapplication whether the employee starts the worker in business or not, juridicalresults of these, especially four-month wage during unemployment and job securitycompensation were clarified in detail