Türk hukukunda anonim şirket genel kurul kararlarının iptali davalarının milletlerarası ticari tahkimde görülmesi
  1. Tez No: 217956
  2. Yazar: MEHMET TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tezde öncelikle, Türk Hukuku'nda konu bakımından tahkime gidilebilirlik kavramı ve şirket hukukuna ilişkin uyuşmazlıkların tahkime elverişli olup olmadığı incelenmiştir. Daha sonra, anonim şirket genel kurul kararlarının iptali davasının tahkime elverişliliği sorunu genel olarak ve karşılaştırmalı hukuktaki görünümü ile birlikte aktarılmıştır. Ardından, Milletlerarası Tahkim Kanunu esas alınarak, anonim şirket genel kurul kararlarının iptali davasının tahkime elverişliliği problemi incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, genel kurul kararının içeriğinden hareketle, tahkime elverişlilik bakımından her kararın konusuna göre değerlendirme yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thesis subject has been constituted that objective arbitrability on international commercial arbitration which matter arise from the arbitration clause on article of memorandum. Firstly it is examined that the concept of objective arbitrability on Turkish Private Law and whether it is possible to objective arbitrability on corporate law. Secondly, it has been tried to examine that the arbitrability of lawsuit of annulment of general meeting resolution based on International Arbitration Act. Finally, considering the section 381 of Turkish Commercial Act, it has been struggled to analyze the sight of which underlied that the lawsuit of annulment of general meeting resolution of companies has not been involved arbitration.