Tevrat, İncil ve Kur'an'da eti haram kılınan hayvanlar
Forbidden animals flesh in the Torah, The Gospel and the Quran
  1. Tez No: 217957
  2. Yazar: YAHYA ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULAZİZ BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kur'an-ı Kerim'de yiyecekler temiz ve pis olmak üzere ikiye ayrılmıs; temiz olanlar helal, pis olanlar haram kılınmıstır. Sadece temiz ve helal olanlardan yeme emri yalnızca Müslümanlara degil, tüm insanlıga verilmis bir emirdir. Yahudilerin kutsal kitabı olan Tevrat'ta ve Hıristiyanların kutsal kitabı olan ncil'de de bazı yiyecek yasakları bulunmaktadır. Bu tezde, slam dininin temel kaynagı olan Kur'anı Kerim ile kökleri itibariyle ilahi vahye dayanan Tevrat ve ncil'de etleri haram kılınan hayvanlar konusu mukayeseli olarak incelenmistir. Birinci bölümde Mekke müsriklerinin haram kabul ettikleri hayvanlar, ikinci bölümde Tevrat ve ncil'de haram olan hayvanlar, üçüncü bölümde ise Kur'an'da haram kılınan hayvanlar konusu ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Food has been divided into two parts in the Quran; the good and pure one which is permissible (halal) and the bad and impure one which is forbidden (haram). The order to eat pure and permissible food is not addressed for only Muslims but also for all humanity. Actually, we can find certain restrictions of food in both Jews and Christians holy books which are respectively the Torah and the Gospel. This comparative thesis deals with animal?s flesh which is forbidden in the fundamental reference of Islam, i.e. the Quran and in both the Torah and the Gospel whose origins depend upon divine revelation. The first part of thesis is consecrated to the animals regarded as haram by Meccan polytheists, while the second one deals with the animals regarded as haram in both the Torah and the Gospel. At the end the last part is left for the animals prohibited in the Quran.