Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi
Inspection of communication through telecommunication
- Tez No: 217955
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi, soruşturma ve kovuşturma sırasında başvurulan gizli soruşturma tedbirlerindendir. Bu tedbir ceza yargılaması hukukumuzda ilk kez 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunuyla düzenlenmiştir. Ancak bu düzenleme sadece örgütlü suçlara yönelik özel bir düzenleme idi. 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ise bu hususu genel ceza yargılaması hukukumuza sokmuş bulunmaktadır. Bu çalışmamızda, iletişimin denetlenmesinin nedenlerini, Anayasalarımızda haberleşme hakkının düzenlenmesini, uluslar arası düzenlemeleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu konudaki kriterleri belirleyen yol gösterici kararlarını, karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemeleri incelemeye çalıştık. Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesine ilişkin mülga 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunundaki ve özellikle 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunundaki yeni düzenlemenin koşullarını, iletişimin denetlenmesi yoluyla elde edilen delillerin ceza yargılamasında delil olarak kabul edilebilirliğini irdelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Inspecting communication through telecommunication is one of the secret investigation means applied during investigation. This means was first regulated with the law, numbered 4422, of Criminal Law which refers to the struggle against organized crime formations. However, this regulation was spesifically and only made for organized crimes. Put into practice on June 01, 2005, Criminal Law, numbered 5271, counts this issue within the frame of General Criminal Law. In this study, we tried to discuss the following issues; the reasons why communication should be inspected, regulations with regard to the rights for communication in the constitution, international regulations in this issue. We also examined guiding decisions of European Human Rights Court determining the criteria, regulations in comparative law. By examining the acceptibility of conditions as evidence shown both in the ex law, numbered 4422, of struggle against organized crimes and in the new regulation of law numbered 5271 in the Criminal law concerning the inspection of communication, we tried to find out the validity of the evidence to judge those involved in the Criminal Law.