Ehliyetleri açısından dernek ve vakıf tüzel kişilikleri( medeni hukuk tüzel kişilikleri)
Association and foundation legal entities in qualification (common law incorporated community)
- Tez No: 217958
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez Ehliyetleri Açısından Dernek ve Vakıf Tüzel Kişilikleri (Medeni Hukuk Tüzel Kişilikleri) başlığını taşımaktadır. Tezin yazarı Serdar ARAT'tır. Gerçek kişilerin imkan ve ömürlerinin sınırlı olmasından dolayı gerçekleştiremedikleri amaçları bir araya gelerek güçlerini birleştirip kendilerinden ayrı bir kişilik meydana getirerek oluşturdukları ve hukuk düzenince tanınan bağımsız kişilikler tüzel kişilerdir. Tüzel kişiler kendilerini oluşturan kişi veya mal topluluklarından bağımsız hak ve fiil ehliyetine sahiptirler. Bu sebeple toplum hayatında önemli yer tutmuşlardır. Medeni hukuk tüzel kişileri kazanç paylaşma amacı gütmediklerinden manevi değerlerin korunması ve gelişmelerine yardımcı oldukları gibi; devletin yerine getirmesi gereken yoksullara yardım, kadın haklarının korunması gibi kamu hizmetlerine de yardımcı olmaktadırlar. Tüzel kişilerin bu derece önemi hiçbir zaman imtiyazlı bir hak ve hak alanı sağlamamalıdır. Bu kişiler insanın yararı için vardırlar. Bu itibarla ehliyetlerinin sınırları inceleme konusu yapılmıştır. Bu inceleme sırasında mümkün olduğunca tümden gelim metodu uygulanmış ve Türk hukuku alanında tüzel kişilerin hangi kanun ve mevzuatta düzenlendiği tespit edilmiş, her düzenleme de kendi mantığı içerisinde değerlendirilmiştir. Türk hukuk sistemi açısından tüzel kişiler cins, yaş, hısımlık gibi yaradılış gereği insana özgü niteliklere bağlı olanlar dışındaki bütün borçlara ve haklara ehil oldukları için tam bir hak ve fiil ehliyetine sahiptirler. Hukuk düzenince belirlenen ehliyet sınırları içinde hareket etmelidirler. Bu sınırların aşılması durumunda yapılan işlemler ve tüzel kişilik hukuki yaptırımlarla karşılaşabileceği gibi şahsi kusuru ile yetki aşımında bulunan organda şahsi olarak cezai ve hukuki yaptırımlarla karşılaşabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis is titled as ?Association and Foundation Legal Entities in Qualification? (Common Law Incorporated Community). The thesis is written by Serdar ARAT. Due to the fact that real people?s opportunity and lifetime is limited, real people come together and join their capacities in a personality differing themselves in order to fulfil the purpose and recognised as independent personality by law is called as legal entities. Legal entities have independent capacity to acquire rights and act rights then the people and asset collectivity, which constitute themselves. Therefore, they take place important role at social life. Not aiming sharing of incomes, Common Law Legal Entities are helpful to protect and make progress of intangible and also facilitate public service such as pamper relief and protection of women?s rights which has to be done by government. Such importance of the legal entities never ensures those preferential rights and right space. These entities are existence for human beings benefit. Therefore, the borders of their capacities are subject of this study. Deductive method is carried out in this study as soon as possible and determined at which law and regulations the legal entities are ordered at Turkish law and each governing are evaluated in their logic. According to Turkish Law; legal entities have full capacity to acquire and act rights due to being capable of taking on debt and legal rights except characteristics like description, family, age, relationship, which are special to human being as a matter of creation, they should act in the capacity border determined by law system. In case of exceeding the borders, process and legal entity may encounter with law sanction and also organ causing exceeding the borders due to personal fault may encounter penal and legal sanction.