Uluslararası spor uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümü
International sport dispute resolution by arbitration
  1. Tez No: 217959
  2. Yazar: MURAT KEÇECİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamız, uluslararası spor uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde bir usul olaraktahkimi, 1983 yılından bu yana faaliyet gösteren ve her açıdan gün geçtikçe gelişenve uluslararası bir tahkim kuruluşu olan CAS özelinde inceleme amacını taşmaktadır.Çalışmada, ilk olarak müesses olarak tahkime, çalışmanın esasta ?tahkim?kurumunun CAS özelinde spor uyuşmazlıklarının çözümünde oynadığı rolünaçıklanmasına ilişkin olması nedeniyle, kısaca değinilmiştir. Daha sonra, sonçeyrekte spor uyuşmazlıklarının sayısını ve yapısını değiştirdiğine inandığımızsporun bir endüstri haline gelmesine yol açan ekonomik değişim ve gelişim, hemspor uyuşmazlıklarının rakamsal boyutunu ortaya koymak açısından hem de sporuyuşmazlıklarının hukukun birçok disiplini ile olan ilişkisini belirlemede faydalıolması nedeniyle çalışmada yer almıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde uluslararasıspor'un idari ve hukuki yapısı incelenerek uluslararası spor ile ilgili genel bir hukukiçerçeve çizilmek istenmiştir. Bu şekilde, spor uyuşmazlıkların çözüm mercikonumunda olan kuruluşların aynı zamanda ihtilafların tarafı olduğu ortayakonulmak suretiyle, bu yapılanma dışında yer alacak bağımsız bir tahkim kurulununönemi ve ifa edeceği fonksiyon belirlenmek istenmiştir. Çalışmanın dördüncükısmında genel olarak spor uyuşmazlıklarının türleri ve kaynakları incelendiktensonra bu uyuşmazlıkların çözümünde kullanılan usuller incelenmiştir. Bu usulleriçinde tahkimin spor uyuşmazlıkları açısından avantaj ve dezavantajları dadeğerlendirilmiştir. Çalışmanın beş ve altıncı bölümünde CAS'ın idari yapılanmasıve çalışma usulleri, zaman içinde yaşanan değişimler ve CAS tarafından verilenkararlar ışığında açıklanmak istenmiştir. Son bölümde ise CAS'ın kuruluşundan buyana tartışılan bağımsızlığı sorunu son dönemde verilen yargı kararları da dikkatealınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study intents to examine the procedure of arbitration in the sports disputes;especially the development of CAS and its way of operation. The CAS has beenoperating since 1983 and its role is increasing day by day.In this study, the first part deals with the concept of arbitration in general. We willdiscuss the arbitration in this part due to its role in sports dispute resolution. In thesecond part; we will introduce the economic effect of sports. Especially in the lastquarter, the sport is becoming an industry; therefore the structure of the sportsdisputes and the number of them are to be changed dramatically. In the third part; wewill offer a general framework of international sports by examining theorganizational and legal structure of international sports. By this way, we intent todemonstrate that the organizations which are responsible for resolution of sportdisputes sometimes become a part of the dispute. Due to the related organizations areinvolved to the dispute from time to time, the existence of an independent andimpartial arbitrational panel seems necessary. In the fallowing part, the type, source,and the process of sports dispute resolutions will be examined. Moreover, theadvantages and disadvantages of arbitration in sport disputes will be discussed. Thefifth and sixth part of the study will examine the CAS?s organizational structure andhow this organization operates by looking at its structural alteration until today, andjurisprudential trends in its awards. Finally, the impartially issue of the CAS will beexamined by taking into consideration of the Swiss Federal Courts decisions that isrelated to this impartiality issue.