The political struggle on and at public space: The case of Kızılay square
Kamusal mekânda politik mücadele: Kızılay meydanı örneği
- Tez No: 217962
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
1980 sonrası Türkiye'de gerek toplumsal muhalefetin niteliği, gerekse önemli politik mekânlar olagelmiş kamusal mekânların anlam, işlev ve mekânsal formunun dönüştüğü gözlenmektedir. 1960'larda DP karşıtı politik mücadelenin öncelikli mekânlarından biri olmuş Kızılay Meydanı, yapılan düzenlemeler ve yasal yaptırımlarla, toplumsal muhalefetin bir sahnesi olmaktan çıkarılmak istenmiştir. Kızılay Meydanı, bir yandan yasal düzenlemelerle resmi olarak gösterilere kapatılmış; ancak diğer yandan simgesel olarak `politik bir sahne' olma anlamını korumuştur. Ancak, özellikle 1980 sonrasında, yerel yönetimin mekânsal düzenleme girişimleriyle bir kavşak halini aldığı gözlenmiştir. Ulus devletin mekânsal bir projesi olarak 1925'te kurgulanıp, tasarlandığı dönemden bu yana, ekonomik, sosyal ve politik örüntü bağlamında değişen aktör, çatışma ve mücadelelerle birlikte Kızılay Meydanı'nın (tarihsel) anlam, (kentsel) işlev ve (mekânsal) formunun da dönem dönem dönüştüğü gözlenmiştir. Bu dönüşüm politik mücadele üzerinden gerçekleşmektedir. Toplumsal muhalefetin yükseldiği 1960?80 yılları arasında mekânın bu üç boyutunun (anlam, işlev ve form) ve üç boyut üzerindeki çatışmanın, farklı aktör ve hareketlerle, Kızılay Meydanı'nın kurgulandığı ulus devletin kurulum sürecindeki anlam, işlev ve formdan farklılaştığı gözlenmiştir. 1980 sonrasında ise ekonomik ve politik yeniden yapılanmayla kent merkezlerinin yaşadığı ekonomik çöküntüleşmeden Kızılay Meydanı'nın da etkilendiği gözlenmiştir. Ancak meydanın politik niteliği dönüşerek önemini korumuştur. Bu çalışmada Kızılay Meydanı üzerindeki politik mücadelenin, bu üç boyutuyla nasıl bir dönüşüm geçirdiği irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, by 1980, a transformation has been observed on both the character of the societal opposition and the meaning, function, and spatial form of public spaces, which were characterized to be essential political spaces of a period. Kızılay Square was `the preferred space? by the opposition during the struggle against Democrat Party in 1960?s; however demonstrations were expelled out of the square by legal regulations and sanctions. On one hand, legally, Kızılay Square could not be the scene of societal opposition; on the other hand the meaning on the base of being a `political scene? has continued. However, spatial implementations, regulated by Ankara Metropolitan Municipality, occurred as an attempt to turn the square from a possible pedestrian zone to a junction. Since the period it has been conceived and designed as a socio-spatial project of new established republic in 1925, Kızılay Square has been transformed within its (historical) meaning, (urban) function and (spatial) form through changing contradictions and actors within political, social and economic context. This transformation has been experienced through political contradiction and struggle. Between the years 1960 and 1980, during which the societal opposition arouse, with respect to differentiating actors and movements, the conflict over meaning, function and form of the square also has differentiated from the meaning, form and function determined in the nation state construction process. Through this research, it is aimed to examine how the political contradiction and struggle on three dimensions of Kızılay Square has been transformed, within a historical perspective.