Taşkın yataklı kesitlerde ana yatak-taşkın yatağı akımlarının etkileşimi
Interaction of main channel and flood plain flows
- Tez No: 21802
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, taşkın sırasında akarsuların etrafındaki araziye yayılıp, can ve mal kaybına neden olmasını önlemek amacıyla yapılan taşkın yataklı kanallardaki, ana kanal akımı ile taşkın yatağı akımının arasındaki etkileşim incelenmiştir. Bunun için 26 m uzunluğunda ve 0.98x0.46 m enkesitli, efimi değiştirilebilen bir kanal da, 5.45 cm yüksekliğinde ve 24 cm genişliğinde çift taraflı, simetrik taşkın yatakları teşkil edilmiş kanal da Çeşitli deneyler yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde taşkın yataklı kanalların yapılış gerekçeleri, çeşitleri ve taşkın yataklı kanallardaki ana kanal ile taşkın yatağı arasındaki etkileşimin nedeni hakkında bilgi verilmeye çalışılmış tır. İkinci bölümde, konu ile ilgili literatür araştırması verilmiştir. üçüncü bölümde, laboratuvarda yapılan deneysel çalışma hakkında bilgi verilmiştir. Bu kısmın ilk alt bölümünde, deneysel çalışmanın yapıldığı kanal hakkında detaylı bilgi ile kanalın çeşitli açılardan çekilmiş fotoğrafları verilmiştir. İkinci alt bölümde, deneylerin yapılışı ve ölçümlerin alınışı anlatılmış, bir sonraki alt bölümde deneylerin hangi şartlarda yapıldığı ve deney sonuçları verilmiştir. Dördüncü alt bölümde sırasıyla, deney sonuçlarının değerlendirilmesi ve literatür Çalışmalarıyla karşılaştırılması yer almak tadır. Dördüncü bölümde, bu çalışmanın genel anlamda değerlendirilmesi yapılmış ve bunlar maddeler halinde verilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
experimental results for the upper part of the main channel : U - Um f (n.) = = 1- 0.75 nj3 Here U = velocity in the longitudinal direction Um= value of U for z=0 Um= value of U for z=b t\ = z/bm (bm is the length scale of the main channel) They also give the following equation which is consistant with the experimental results to show the interaction in the flood plain: U - U, Uro- U« f (n) = = e -o.*»sr£ here U = undisturbed value of U in the flood plain for any y, n = s /bf (bf is the length scale for flood plain). They did another study in 1981 and used an asyflietric flood plain. In this study, they compared the computed and measured values of the ratio between the difference of maximum velocity and minimum velocity in the main channel with flood" plain and showed that they were well compatible with eachother. In addition, they gave the bed shear stress variation by dimensionless quantities. In the study done by KNIGHT and DEMETRIOU in 1983, the stage-discharge relation for the 1,2,3 and A values of B/b is given as follows: log H = * log Q + 6 Here Jf and 5 are lineer regression coefficients. For the greater values of B/b, Q increases while H increases. This means that increasing width of the flood plain decreases the velocity of the main channel flow. In addition, they divide the wetted perimeter of the main channel with flood plain into flood plain wall, flood plain bed, main channel wall and main channel bed which are subsections and proportioned shear forces affecting on these sections to the shear force of the whole cross section. And then they showed the ratio between discharge of the lower part of the main channel xiINTERACTION OF MAIN CHANNEL AND FLOOD PLAIN FLOWS SUMMARY In this study, the interaction of main channel and flood plain flows were investigated. Humanbeings need water to lead their lives just like many other living creatures. Therefore, they prefer ; those places near sea, lake and river where they can supply it. However, living near such places is both useful and dangerous. Especially, floods, may results in loss of life and material near these places. For example, Holland and South Vietnam, 5 % of the surface area of USA, 10 % of Yellow River (Hwang-ho) basin in China and the great part of lower Ceyhan and Seyhan plains in Turkey are under the influence of floods. According to their formation, we can classify floods as follows: 1. Rain 2. Snow melting 3. Heaped ice 4. Glacier break 5. Landslide 6. Dam break There are various methods to control the areas surrounding rivers. One of them is to build a flood plain along the channel. The shape of flood plains can be double-sided or single-sided trapezoidal (1,2) and double-sided or single-sided rectangular (3,4) as follows: wjw/w» «www 7 \ 1 2 7//S/////WA \V\VAV\\\\V ?v»w>vv\\\\w 4 \\vvw^\\\\vw I axINTERACTION OF MAIN CHANNEL AND FLOOD PLAIN FLOWS SUMMARY In this study, the interaction of main channel and flood plain flows were investigated. Humanbeings need water to lead their lives just like many other living creatures. Therefore, they prefer ; those places near sea, lake and river where they can supply it. However, living near such places is both useful and dangerous. Especially, floods, may results in loss of life and material near these places. For example, Holland and South Vietnam, 5 % of the surface area of USA, 10 % of Yellow River (Hwang-ho) basin in China and the great part of lower Ceyhan and Seyhan plains in Turkey are under the influence of floods. According to their formation, we can classify floods as follows: 1. Rain 2. Snow melting 3. Heaped ice 4. Glacier break 5. Landslide 6. Dam break There are various methods to control the areas surrounding rivers. One of them is to build a flood plain along the channel. The shape of flood plains can be double-sided or single-sided trapezoidal (1,2) and double-sided or single-sided rectangular (3,4) as follows: wjw/w» «www 7 \ 1 2 7//S/////WA \V\VAV\\\\V ?v»w>vv\\\\w 4 \\vvw^\\\\vw I axIn the fourth and last section, the results of the study are given generally. XIVINTERACTION OF MAIN CHANNEL AND FLOOD PLAIN FLOWS SUMMARY In this study, the interaction of main channel and flood plain flows were investigated. Humanbeings need water to lead their lives just like many other living creatures. Therefore, they prefer ; those places near sea, lake and river where they can supply it. However, living near such places is both useful and dangerous. Especially, floods, may results in loss of life and material near these places. For example, Holland and South Vietnam, 5 % of the surface area of USA, 10 % of Yellow River (Hwang-ho) basin in China and the great part of lower Ceyhan and Seyhan plains in Turkey are under the influence of floods. According to their formation, we can classify floods as follows: 1. Rain 2. Snow melting 3. Heaped ice 4. Glacier break 5. Landslide 6. Dam break There are various methods to control the areas surrounding rivers. One of them is to build a flood plain along the channel. The shape of flood plains can be double-sided or single-sided trapezoidal (1,2) and double-sided or single-sided rectangular (3,4) as follows: wjw/w» «www 7 \ 1 2 7//S/////WA \V\VAV\\\\V ?v»w>vv\\\\w 4 \\vvw^\\\\vw I axIn the fourth and last section, the results of the study are given generally. XIV