1945 yılı sonrası afişlerdeki renklerin psikolojik boyutları
Psychological aspects of colors of posters used after 1945
- Tez No: 218085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmada grafik tasarımın en önemli iletişim kolu olan afişte kullanılan renklerin psikolojik boyutları incelenmiştir. Afiş tasarımı geniş bir yelpazeyi kapsadığı için bu çalışmada 1945 sonrası kullanılan afişler incelenmiştir.Araştırmanın evrenini; Polonya, Japonya, Almanya, Rusya, Amerika ve Türkiye afiş sanatı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise her ülkenin afiş tasarımını temsil eden 10 afiş tasarımı olmak üzere toplam 60 afiş tasarımı oluşturmaktadır. Afişler tasarımın özelliklerini belirlemek üzere hazırlanan bir ölçüte göre incelenmiştir.Araştırma sonucunda şu sonuçlara ulaşılmıştır;1.Afişlerde kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor, siyah, beyaz, kahverengi, pembe ve gri renk kullanılmıştır.2.Renk, iletişimi etkileyen güçlü bir eleman olarak afişlerde; genel bir sembolik içerik, estetik değer, duygusal değerler ve çağrışımlara sebebiyet vermektedir. Toplumlar renklere farklı anlamlar yüklemiştir.3.Araştırmanın sonucuna göre kırmızı rengi afişlerinde en çok kullanan ülke Japonya ve Amerika'dır. Rusya; kahverengi, sarı ve maviyi, Polonya; Pembe, mor ve griyi, Türkiye; sarı, turuncu ve maviyi, Almanya ise en çok maviyi afişlerinde kullanmıştır.4.Renklerin sembolik ve psikolojik anlamları ülkelere göre farklılık gösterir. Bu nedenle farklı ülkeler afiş tasarımlarında farklı renk tercihleri yapmışlardır. Ülkeler, renk seçiminde bazı yönleriyle diğer bir ülke ile benzerlik göstermektedirler. Örneğin; sosyal afişlerde tüm ülkeler kırmızı rengi kullanmışlardır. Siyah, beyaz ve kırmızı renk tüm ülkelerde en çok kullanılan renklerdir.5.Ülkelerin afişlerde renk kullanım yüzdeleri değişiklik göstermektedir. Bazı ülkeler belli renkleri fazlaca kullanırken diğer bir ülke bu renkleri kullanmamıştır. Ülkelerin renk kullanımında bazı renkleri fazlaca tercih etmesi o renge yüklediği anlamdan kaynaklanabilmektedir.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, we?ve studied psychological aspects of colors of posters which is the most important communication method in graphic design. Since poster design covers a wide range, we?ve studied the posters used by countries after 1945.Research base consists of Polish, Japan, German, Russian, American ve Turkish poster arts. Research sampling consists of 60 poster design in total, 10 posters for each country. Posters were examined by a criteria prepared to determine design features.Research result is:1)Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Purple, Black, White, Brown, Pink and Grey colors used in these posters.2)Color, as a powerful element which affects communication, causes general symbolic content, aestethic values and associations. Societies have given colors different meanings.3)According the results, Red used by Japan and United States of America; Brown, Yellow and Blue used by Russia; Pink, Purple and Grey used by Poland and Yellow, Orange and Blue used by Turkey mostly.4)Symbolic and psychological meanings of colors are differs based on countries. Color usage of countries in posters are different from each other. Countries show some similarities to other countries in choosing colors. For example, all these countries used Red on social posters. The most common colors used by countries are Black, White and Red.5)Color usage percentage of countries in posters are different from each other. Some countries used some colors a lot and others didn?t. Excessive chosing of some colors in color usage by countries may be the result of given meanings.Suggestions were made by researcher depending on problems arised as the result of this research.