İlköğretim okullarındaki teknoloji ve tasarım dersi 6. sınıf programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of technology and desing lesson's curriculum at primary schools according to teachers' views
- Tez No: 218084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırma, ilköğretim okullarındaki Teknoloji ve Tasarım Dersi 6. Sınıf Programına ilişkin ders öğretmenlerinin görüşlerinin ve bu görüşlerin öğretmenlerin önceki branş, mesleki kıdem ve cinsiyet faktörüne göre değişip değişmediğinin tespiti amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini MEB Hizmet İçi Eğitim Daire Başkanlığınca 2006- 2007 öğretim yılında teknoloji ve tasarım dersi formatör öğretmen yetiştirme kursuna katılan 635 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklemini ise Mersin ve Erzurum'da düzenlenen kurslarda ulaşılan 339 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırmada verilerin toplanması için araştırmacı tarafından bir bilgi formu, birde likert tipi anket geliştirilmiştir. Yapılan istatistiksel işlemler sonucunda ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin görüşleri arasında fark olup olmadığı varyans analizi, LSD testi ve T testi ile kontrol edilmiştir.Araştırma sonucunda, programın genel amaçlarının; kazanımlarla tutarlı olduğu, ulaşılabilir nitelikte olduğu belirlenmiştir.Öğretmenler, programda yer alan kazanımların yeterince açık, anlaşılır ve genel olarak ulaşılabilir olduğunu belirtmişlerdir. Programın kapsamında yer alan bilgilerin; önemli, dayanıklı ve güncel olduğu belirlenmiştir.Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu; programda yer alan etkinlikleri, genel olarak uygulanabilir ve öğrencilerin seviyesine uygun olarak görmüşlerdir.Öğretmenlerin önceki branşlarının; programın genel amaçlarına, kazanımlarına ve etkinliklerin sınıf içi uygulamalarına ilişkin görüşlerinin farklılaşmasında etkisi olmuştur. Programın içeriği ile ölçme ve değerlendirme yöntem, teknik ve araçlarında ise tüm branşlardan gelen öğretmenlerin görüşleri benzer yapıdadır.Öğretmenlerin kıdem süreleri, programa bakış açılarında önemli bir farklılık oluşturmamıştır.Öğretmenlerin programa bakış açılarında cinsiyet faktörü etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine teachers? views on the curriculum of Technology and Design lesson for 6th grades and whether these views change according to teachers? career, branch, and gender.The universe of the research is formed by 685 teachers who attended the courses for expert teacher training in 2006 ? 2007 academic year by Ministry of Education In-Service Training. The sample is formed by 339 teachers who attended the courses in Mersin and Erzurum.An information form and likert typed survey has been developed to collect data for this study. The result of statistics shows that the survey is reliable, and valid. Variation analysis, LSD test and T test are used to see whether there are differences between teachers? view.As a consequence of the research the main aims of the curriculumis coherent with acquisitions and acquirable.The teachers stated that acquisitions in the curriculum are quite clear, understandable and generally acquirable. They say the information in the curriculum is important, durable and up to date.Most of the teachers say that the activities in the curriculum are able to put into practise and proper for students? level.The ex-branches of teachers affected the main aims of the curriculum, acquisitions and having different views about classroom activities. The views of the teachers form all branches about the content of the curriculum, measurement, methods and materials are similar.Teachers? career experience does not make an importance difference on their point of view to curriculum.Gender is a major factor to teachers? point of view. Male teachers are more positive about the aims of the curriculum than female teachers. Female teachers are more positive about classroom activities than male teachers. Both male and female teachers? point of view to the curriculum, its acquisitions, content, measurement, method and techniques are similar.