Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı yetenek sınavlarını kazanan birinci sınıf öğrencilerinin profili
Profile of the students who have passed the aptitude exams in Gazi Education Faculty Painting Teaching Programme
- Tez No: 218086
- Danışmanlar: PROF. HÜLYA İZ BÖLÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı 2006-2007 eğitim-öğretim yılı için yapılan yetenek sınavlarını kazanan öğrencilerin profili belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada, tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, anket tekniği uygulanmıştır. Uygulanan anket, 6 ana bölümde, toplam 47 sorudan oluşmaktadır. Araştırma sonuçlarından bazıları:1.Öğrencilerin %27,55' i Ankara'da doğmuştur. Geriye kalan %72,45'lik oran Türkiye'nin 43 ayrı ilinde dünyaya gelmiştir. Kayıtlı öğrencilerin 70'ini kız öğrenciler oluşturmaktadır. Öğrencilerin doğum tarihlerine bakıldığında %68,26' sı 1988 yılında doğmuştur.2.Öğrencilerin %67'si resim-iş öğretmeni olmak için Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'nı tercih etmiştir. Bu tercihte %55,3 oranında resim-iş öğretmenlerinin etkili olduğu gözlenmiştir.3.Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı 2006-2007 özel yetenek sınavları sonucunda kayıt yaptıran 105 öğrenci bulunmaktadır. Bunların 25'i yedek listeden kayıt yapmıştır. Buna rağmen normal öğretimde 15 kişilik kontenjan açığı oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research, the profile of the students, who have passed the aptitude examinations which were done for Gazi Education Faculty, Main Discipline of the Painting Teaching 2006 ? 2007 academic year, is determined. Population of the research is composed of the students of Gazi University Gazi Education Faculty, Main Discipline of the Painting Teaching. Survey method was used in this research. Questionnaires were used to gather the necessary data. The survey is composed of 6 major parts and a total of 47 questions. Some of the research results are as follows:1.27, 55% of the students were born in Ankara. The remaining of the students (72, 45%) were born in 43 different cities of Turkey. 70 per cent of the registered students are girls. When birth years were taken into account, it could be seen that 68,26% of the students were born in 1988.2.67% of the students have chosen Main Discipline of the Painting Teaching in order to become a painting teacher. In this choice, the influence of the painting teachers is observed as 55%.3.After the 2006-2007 aptitude exam 105 students registered to Gazi Education Faculty, Division of Painting Education. 25 of those who registered were from the reserve list. Nevertheless, there is still a shortage of 15 students.