Namus ve bekaret: Kuşaklar arasında değişen ne? iki kuşaktan kadınların cinsellik algıları
Virtue and virginity: What is the difference between generations? sexual perceptions of women from two different generations
- Tez No: 218101
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma anneler ve onların kızları yaşlarındaki genç kadınlar arasında, namus ve bekaret özelinde cinselliği algılayışın dönüşen ve dönüşmeyen taraflarını içermektedir. Araştırmaya katılan farklı sosyo-kültürel düzeylerden 10 anne ve 10 genç kadınla yarı yapılandırılmış yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada tüm sınırlılıklara rağmen cinsellikle ilgili bir çok başlığa değinilmektedir. Adetten flörte, cinsel bilgilerden deneyimlere, namus ve bekaretin algılanışından anne kız paylaşımına kadar bir çok konu, kuşaklar arasındaki değişim ya da değişmezlikleri açısından ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlar kuşaklar arasında cinselliğe dair olumlu ya da olumsuz yönde değişenleri göstermekle beraber, esas olarak dönüşmeyenlere dikkat çekme amacındadır. Bu iki kuşak arasında kadın cinselliği üzerindeki ataerkil baskının, hafifleyen kimi mekanizmalarının yanında, süren ve yeni eklemlenen baskı mekanizmaları dikkat çekicidir. Örneğin, teknolojik gelişmelerin de yardımıyla kadınların bilinç düzeylerinin artıyor olması bir çok açıdan kadınların cinsellikle olan sorunlu ilişkileri açısından olumlu bir gelişmedir. Fakat aynı zamanda genç kadınların annelerine göre bu konuda kafalarının daha karışık olduğu da bir başka gerçektir.Bu iki kuşaktan kadınların hayatında cinsellikle ilgili en önemli ortak nokta ise, tüm dönüşen formlarına rağmen kalıcı olan baskıdır.
Özet (Çeviri)
This study covers sexual perception within the concept of parts that transformed and that did not transform between the mothers and young women that are at the age of their daughters; in particular on the basis of the concepts of decency and virginity. Semistructured face-to-face in depth meetings have been hale with the participants that are composed of 10 mothers and 10 young women all of which are of different socio-cultural levels. In spite of all of the limitations, the study mentions a lot of topics related to sexuality. A lot of issues varying from periods to flirting, from sexual knowledge to experiences, from the perception of decency and virginity to mother-daughter sharing has been dealt with on the basis of the alterations and inalterableness between the generations. Although the results obtained reflect the varieties between the generations regarding the sexuality both in positive and negative directions, the study mainly aims at underlining the perceptions that do not transform. Apart from the mechanisms that are relaxed in between the two generations, the ongoing or newly integrating mechanisms of the patriarchic oppression on the women sexuality are attention-grabbing. For example, the fact that the conscious level of women has been increasing as well with the help of the technological developments is a favorable development concerning women?s problematic relationship with sexuality in various aspects. However at the same time, there lies another reality that young women are more confused regarding this issue as compared to their mothers.The most significant common point in terms of sexuality is the oppression which exists in spite of all transforming forms.