Working with and against stereotypes: Representations of honor among Turkish immgrant women in a migrant6 association in Berlin
Stereotiplerle ve stereotiplere karşı çalışmak: Berlin'de bir göçmen derneğindeki Türk göçmen kadınların namus temsilleri üzerine
- Tez No: 249110
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE PARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma Türkesiche Gemeinde in Deutschland (Türk Alman Topluluğu'nun) aktif üyesi olan 12 kadınla yapılmış etnografik araştırmanın analizlerinden oluşmaktadır. Bu tez Berlin'de gerçekleştirilmiş 12 derinlemesine görüşmenin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Çalışmanın amacı göçmen kadınların 3 temel tartışma konusu olan; 1) heterojen kimlikler arasındaki çeşitlilik 2) yabancıların uyumu 3) toplumsal cinsiyet eşitlik konularına odaklanan söylemlerini ortaya koymaktır. Çalışmada derinlemesine görüşmelerin tercih edilmesinin temel amacı göçmen kadınların hayat öykülerini takip edebilme imkanına sahip olmak ve ?göçmen olmak? konusunda kendilerine ait söylemleri elde etmekti, aynı zamanda bu bağlamda ?namus? konusunda öyküleri ile ve söylemleri arasında yer alan algıları elde etmekti. Çalışmada TGD'de çalışan kadınlarla görüşmenin tercih edilmesindeki ana amaç, katılımcılar için ortak bir işyerinin ve dernek homojenitesinin yanı sıra farklı yaşam öyküleri ile tanımlanan söylemsel yapıların ortaya çıkarılması idi.Derinlemesine mülakatların sonucunda, kadınların söylemlerinde spontane olarak çalışmanın iki temel motifi ortaya çıktı; bekaret ve başörtüsü; Neredeyse her görüşmecinin Alman-Türk göçmen kadın imajı tanımlanmalarının bir yerinde bu iki motif yer alıyordu. Bu araştırmada yöntemsel olarak temel amaç göçmenlerin toplumsal cinsiyet ve toplumsal roller konusundaki söylemsel yapılarının izini sürmek olduğundan, araştırmanın yalnızca sonuçları değil yapısı da katılımcıların söylemlerinin yapısını yansıtmaktadır. Bu çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturan kadınların anlatıları çalışmayı alışılmış özsel yaklaşımlardan ayırmaktadır.Katılımcıların hepsinin TGD üyesi olması ortak paydalarıydı, göçmen olmaları ise onları heterojen kılıyordu. Türkleri uyum sağlamaya ?dirençli? olarak tanımlayan milliyetçi tektipleştirmeye bu Müslüman Türk-Alman kadınların karşı çıkmaları söylemlerinin ortak bir paydası idi. Bu kadınların diğer bir ortak duruşu ise Alman medyasında sunulan Alman-Türk kadını imajına karşı geliştirmiş oldukları güçlü tepki idi.Bu çalışmanın temel amacı tek tip tanımlara maruz kalan bu kadınların kimliklerini ve namus algılayışlarını dile getirmelerine ve kadınların birey olarak konuşmalarına izin vermek olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research offers an ethnographic analysis of twelve German-Turkish women who are members and also active workers of Türkische Gemeinde in Deutschland(TGD) association. This thesis is the product of the twelve in depth interviews conducted in Berlin. This thesis aimed to focus on three major discourses of immigrant women on three major debates; 1) diversity in terms of heterogeneous identities, 2) integration of foreigners 3) Gender equality. The primal aim of conducting in depth interviews with the intent of pursuing the life stories of these women was to follow their own discursive constructions regarding their status of ?being an immigrant? and also their ensuing floating discourses on ?honor?. The rationale for the focus upon participants associated with TGD was to attain discursive constructions of honor which circulate within a homogenous association where participants share the communal workplace, but espouse different life narratives while defining their discursive constructions.Through in depth interviews, two recurring motifs significantly appeared spontaneously in narratives of these women: virginity and headscarf. These two notions were paramount in almost every interviewee?s identification with the image of the German-Turkish immigrant woman Since the main research methodology was to track discursive constructions of immigrants about gender and social role, the structure as well as findings of this study mirrors the structure of the participants? own narratives. The women?s narratives provided the conceptual framework for this study which differed substantially from some of the essentialist points of view.Apart from homogenous attributes as TGD members and heterogeneous ones as immigrants, these Turkish Muslim women voiced a common opposition to the stereotyping of nationality, presenting Turks as ?resistant? to integration. Participants of this research were also were adamant in their counter-position against the representation of the German-Turkish women by the German media. The main goal of this research is to allow these women to speak out as individuals who wish to construct their own identities and definitions of honor as opposed to being confined by stereotypes.