Türkçe ezgide duygudurum ve söz edimi görünümü
Aspects of mood and speech act in Turkish intonation
  1. Tez No: 218100
  2. Yazar: DİLEK FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İCLÂL ERGENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalısmada, duygudurum degisimlerine baglı olarak ezgi örüntülerindeki farklılasmaların neler oldugunun, soru-yanıt edimsöz çiftleri kullanılarak arastırılması amaçlanmıstır. Bu amaç dogrultusunda, AÖB (+) veya (-) tanısı alan kadınlardan alınan, biri âdet öncesi, digeri âdet sonrası döneme denk gelen ses kayıtları, perde yüksekligi, siddet örüntüleri ve specktrum görüntüleri açısından betimlenmistir. Her kayıt öncesinde, deneklerin depresyon ve anksiyete düzeyleri ölçülmüstür. Ses kayıtlarının bölütlenmesi sonucunda, 1047 tanesi AÖB (-); 1239 tanesi ise AÖB (+) olgulara ait toplam 2286 sözcelik bir veri tabanı elde edilmistir. AÖB (+) deneklerin âdet öncesi dönemde, depresyon ve anksiyete düzeylerinin yükselmesine karsın, AÖB (-) olgularda anlamlı bir degisimin olmadıgı görülmüstür. Veriler, perde yüksekligi açısından degerlendirildiginde, hem AÖB (+) hem de AÖB (-) olgularda Fmin. ve Fort. degerlerinin ortalamalarının âdet sonrası dönemde, âdet öncesi döneme göre düsme; Fmax. degerinin ortalamasının ise yükselme gösterdigi görülmüstür. Siddet açısından degerlendirildiginde ise AÖB (+) olgularda Imin. ve Imax. degerlerinin ortalamalarının âdet sonrası dönemde, âdet öncesi döneme göre yükselme, Iort. degerinin ortalamasının ise düsme gösterdigi görülmüstür. Aynı degerler AÖB (-) olgularda, Imin. ve Iort. degerlerinin ortalamalarının âdet sonrası dönemde, âdet öncesi döneme göre düsme, Imax. degerinin ortalamasının ise yükselme gösterdigi görülmüstür. Spectrum görüntüleri açısından her iki grupta da enerji yogunlukları AS döneminde AÖ dönemine göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the aim is to determine, within the framework of questionanswer illocutionary act pairs, what differences occur in intonation patterns related with mood shifts. To this end, voice records of women diagnosed with PMS (+) and (-) have been taken, prior to and after menstrual phases, and they have been described in terms of fundamental frequency, intensity patterns and spectrum images. Prior to each record, depression and anxiety levels of subjects have been measured. As a result of segmentation of voice records, a database with a total of 2286 utterances ? 1047 PMS (-) and 1239 PMS (+) ? has been obtained. It has been observed that although depression and anxiety levels of PMS (+) subjects rises in premenstrual phase, there is no significant change in PMS (-) phenomenon. Assessed in terms of fundamental frequency, the data reveal that both in PMS (+) and PMS (-) cases, mean Fmin and Fmean values display a relative decline in postmenstrual phase, whereas mean Fmax value displays a relative rise. In PMS (-) cases, mean Imin. and Imean values display a relative decline in premenstrual phase, whereas mean Imax value displays a relative rise. Assessed in terms of spectrum images, the data reveal that both in PMS (+) and PMS (-) cases, energy densities increase.