Rusya Federayonu-Avrupa Birliği ilişkilerinin üç temel belge çerçevesinde incelenmesi
Examining the Russian Federation-European Union relations within the scope of three legal texts
- Tez No: 218105
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tez, Rusya Federasyonu ile Avrupa Birliği ilişkilerini, tarafların birbirlerine yönelik olarak hazırladıkları strateji belgeleri ile Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması temelinde incelemiştir. Söz konusu belgelerde, ilişkilerin `stratejik ortaklık' olarak nitelendirilmesinden hareketle, ilişkilerin stratejik olup olmadığı tartışılmıştır. Birinci bölümde, Anlaşma ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda, Anlaşma'nın, Sovyetler Birliği döneminde taraflarca imzalanan Ticaret ve İşbirliği Anlaşması'ndan özde farklı olmadığı iddia edilmiştir. İkinci bölümde, AB'nin hazırladığı `Ortak Strateji' ile Rusya'nın hazırladığı `Orta Dönem Strateji' incelenmiştir. Söz konusu belgelerin ilişkilere etkisi bağlamında, stratejilerin içerdikleri alt başlıklarda yaşanan gelişmelere değinilmiştir. Bu çerçevede, Stratejilerin ilişkilerde köklü değişiklikler yaratamadığı savunulmuştur. Üçüncü bölümde, ilişkilerin stratejik ortaklığa geçememesinin nedenlerine değinilmiştir. Bu kapsamda, tarafların yaklaşım farklılıkları ve AB'nin ortak bir dış politika uygulayamaması ele alınmıştır. Bununla birlikte, tarafların özellikle enerji ve ticaret alanlarındaki bağımlılıklarının, işbirliğini geliştirmek için yeterli bir neden olduğu ifade edilmiştir. Son olarak, geniş Avrupa içinde Rusya'nın yeri sorgulanmış ve komşuluk politikasına değinilmiştir. Bu bağlamda, ilişkilerin Rusya'nın yetkianlayışındaki farklılık nedeniyle, AB'nin istediği düzeyde olamayacağı iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis has examined the relations between the Russian Federation and the European Union, on the basis of the strategy documents prepared by the parties in relation to each other, and the Partnership and Cooperation Agreement. Since the relations are characterized as `strategic partnership? in the documents in question, it has been discussed whether the relations are strategic or not. In the first chapter, the Agreement has been dealt with in detail. Within this scope, it has been alleged that the Agreement is not different in essence from the Trade and Cooperation Agreement which was signed by the parties in the Soviet Union period. In the second chapter, the `Common Strategy? prepared by the EU and the `Medium Term Strategy? prepared by Russia have been examined. In the context of the effect of the documents in question on the relations, developments in the subtitles contained in the strategies have been addressed. Within this framework, it has been advocated that the Strategies could not create radical changes in the relations. In the third chapter, the reasons for the relations? not becoming a strategic partnership have been addressed. Within this scope, different approaches of the parties, and the failure of the EU to implement a common foreign policy have been handled. However, it has been expressed that the dependence of the parties particularly in energy and trade areas is a sufficient reason for developing thecooperation. Finally, the place of Russia in the wider Europe has been questioned and the neighbourhood policy has been addressed. In this context, it has been alleged that due to the difference in Russia?s understanding of sovereignty, it is not possible for the relations to be at the level desired by the EU.