Tarihi bağlam ve karakteristik özellikleri açısından İbn Hazm ve usul anlayışı
Ibn Hazm and his understanding of islamic jurisprudence methodology (al-usûl) in terms of historical context and characteristics
  1. Tez No: 218123
  2. Yazar: OĞUZHAN TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu tez, bir Giriş ve iki Bölümden oluşmaktadır. Girişte tezin içeriği ve hazırlanmasında izlenen yöntem hakkında bilgi verilmektedir.İlk bölümde İbn Hazm'ın hayatı ve ilmî kişiliği üzerinde durulmakta ve bunların İbn Hazm'ın ortaya koymuş olduğu düşünce üzerinde ne gibi bir etkiye sahip olduğu tartışılmaktadır. Bunun yanında İbn Hazm'ın savunduğu metot anlayışının tarihi arkaplanı ele alınmakta ve İbn Hazm'ın gerek Zâhirîlik gerekse Endelüs fıkıh düşüncesindeki önemi vurgulanmaktadır.Tezin ikinci bölümde ise İbn Hazm'ın kaynaklara bakışı ve usûl anlayışının karakteristik özellikleri ele alınmakta, kıyâs ve ta'lîl bağlamında İbn Hazm'ın hakim usul anlayışına yönelik eleştirilerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis conists of a Introduction and two Chapters. Introduction is designed to acquaint with content of the thesis and method followed in preparation of it.The first chapter covers Ibn Hazm?s life and personality as a muslim scholar and it makes clear that to what extent his personality has effects on his methodolgical vievs.In this chapter, the writer copes with the historical background of Ibn Hazm?s Methodology Understanding and his importence in the both of Zahirism and Islamic jurisprudence thought in Andalusia.The second chapter is composed to explain İbn Hazm?s approachs to sources in Islamic jurisprudence with regard to zahiri law thought and to deal with the characteristics of Ibn Hazm?s understanding of methodology and his criticisms to prevailing methodology of Islamic jurisprudence.