1997-2004 yılları arasında güvenlik birimlerine gelen/getirilen çocukların durumlarının irdelenmesi
The investigation of the children's conditions came/taken to the security units between the years 1997-2004
- Tez No: 218126
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çocuk suçluluğu genellikle ?çocuğun ceza kanunlarının suç sayılan bir fiili işlemesi sonucunda, yargı organların önüne getirmesidir? şeklinde tanımlanır. Ülkemizde suçların yaklaşık olarak yarısı, 25 yaşın altındaki yaş diliminde bulunan çocuklar ve gençler işlemektedir. Bu çalışmada T.C Başbakanlık Devlet İstatistik Kurumu güvenlik birimlerine 1997-2004 yılları arasında gelen getirilen çocuk istatistikleri anketin sonuçlarının yayınlandığı yıllık bültenler ve bu bültenlerin verilerinden elde edilenin bulgulardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Türkiye'de nüfusu en yoğun olan 5 kentinden örneklem gurubu alınmış, en fazla isnat edinildiği düşünülen 10 tane suç türü seçilmiştir. Çalışmada 1997-2004 yılları arasında suç isnadı ile Güvenlik Birimlerine gelen yada getirilen çocukların %85,3'ile erkek, %14,6'sının kız, %52,5'inin 16-18 yaş gurubundan %34,0'nün ise 12-15 yaş gurubundan güvenlik birimlerine gelmiş yada getirilmiş olduğu tespit edilmiştir. Güvenlik Birimlerine en sık %65,4 oranında herhangi bir suç isnadı ile; isnat edilen suç türlerinden %18,7 ile ilk sırada hırsızlık suçunun yer aldığı bunu %18,6'lık oran ile yaralama-darp suçunun takip ettiği bulunmuştur. Hırsızlık ve yaralama-darp suçları ile getirilen çocukların en sık İstanbul, Ankara ve İzmir şehrindeki Güvenlik Birimlerine getirilmiş olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma çocuk suçluluğunun Ülkemizde gittikçe büyüyen ve önlenmesi gereken bir sorun haline geldiğini göstermektedir. İleri yaşlarda suç işleyenlerin yüzde doksanın çocukluk ve gençlik çağında suç işledikleri saptanmıştır. Konuya bu açıdan bakıldığında, çocuk ve gençlerde suç nedenlerini bulmak ve bunların önlemini almak, bir anlamda toplumda işlenen suçların da azalmasını sağlamak amacına hizmet etmesine yönelik bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
Juvenile delinquency is generally defined as ?bringing of a child before the authorities as a result of his/her committing an act which is considered to be a crime on the basis of related legislation?. In our country, about half of crimes are committed by children and young people under the age of 25. This study is based on annual bulletins including the results of the child statistics questionnaire carried on by the State Statistics Organization of the Prime Ministry of the Turkish Republic in 1997-2004 as well as the findings obtained from data revealed in the said bulletins. Subjects from 5 most intensely populated Turkish cities were enrolled in the study while 10 most widely attributed crimes were elected. In the study, it was established that among children brought to the attention of the police department with attributed crimes in 1997-2004, 85,3% were male, 14,6% female, 52,5% aged 16-18 and 34,0% aged 12-15. From among 65,4% of children brought to the attention of the police forces with an attributed crime, 18,7% were claimed to have committed theft while 18,6% were accused of committing the crime of injuring-hurting others. It was also established that children who were accused of committing the crimes of theft and injuring-hurting were brought mostly to the attention of police forces in Istanbul, Ankara and Izmir. This study shows that juvenile delinquency is becoming an ever-growing problem which has to be prevented. It was established that ninety percent of people committing a crime in later years have also committed a crime in their youth. From this viewpoint, this study aims to find the reasons for juvenile delinquency, to take the necessary measures and to ensure that crimes committed against the society are reduced