Sumerce isim ve fiil formları
Sumerian's noun and verb forms
  1. Tez No: 218127
  2. Yazar: AYBERK ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHATTİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mezopotamyada yasamıs olan Sumerlilerin, M.Ö. 3100'den baslayarak Eski Babil Dönemine (M.Ö. 1600) kadar olan sürede kullandıgı dil olan Sumerceden, pek çok çivi yazılı belge günümüze kalmıstır. Bu belgeler ile ilgili çalısmalar XX. yüzyılın basından itibaren baslamıs ve günümüzde de sürdürülmektedir. Yazılı belgeler hemen hemen her konuyu kapsamakla beraber, daha çok ticari, hukuki, idari, edebi metinler, ilahiler, kral kitabeleri, hususunda kaleme alınmıstır. Simdiye kadar yapılan çalısmalar ısıgında Sumerce isim ve fiil formlarını incelemis, isimlerin nasıl çogul yapıldıgını, hangi durum eklerine sahip oldugu; yine fiillerin zamanları, özneleri, durum ekleri, çekim ekleri örneklerle anlatılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Sumerians who were lived in the mesopotamia from B.C. 3100 until Old Babylonian Period (B.C. 1600) were being used Sumerian which has reached in many cuneiform writing tablets. The investigation for these documents were started the beginning of XXth century and go on nowadays. Cuneiform writing tablets were containg whole sector of life such as economical, law, administrative, literature and religious musical motives, king?s writings. According to in investigations to these days, it is clear that Sumerian noun and verb clauses, the plural forms of noun, times, subjects, case affixes, verbal prafixes were trird to explaine.