Hititlerde kraliyet rüyaları
Dreams in hittite royal family
- Tez No: 747092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLGÜNEY MASALCI ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tarih boyunca insanın geleceğe dair bilgi sahibi olmak istemesi hep var olan bir durumdur. Özellikle de insan gelecek konusundaki kaygılarını zihninden atamaması sebebiyle geleceğini belirleme konusunda çeşitli yöntemler keşfetmeye çalışmıştır. Rüya da bunlardan biridir. Hitit çivi yazılı kaynaklarında rüya görmek anlamına gelen kelimeler tešha- ve zašhai- filleriyle sağlanmıştır. Bu kelimelerden başka, Sümerce ideogramla rüya, isim hali olarak ÙTUM ve fiil hali olarak da Ù kelimeleri görülmektedir. Bu çalışmada rüyalar, iyi rüyaları temsilen, haberci ve kötü rüyalar olmak üzere ikiye ayırılmıştır. Rüyaların ayrılmasında etkili olan faktör ise rüyadaki anlamla birlikte rüyanın içeriği olmuştur. Haberci rüyalar genel olarak müjdeleyici içeriğe sahip olmakla birlikte tanrıların desteğinin net bir şekilde görüldüğü rüyalar olmuştur. Bu yönüyle haberci rüyalar kralların ve kraliçelerin tanrıyla olan bağını açık bir şekilde yansıtan rüyalar olarak değerlendirilmiştir. Kötü rüyalarda ise büyü aracılığıyla kişiye musallat edilen kötü rüya haricince, kişinin tanrıyla olan ilişkisine farklı bir yönden açıklık getiren rüyalar olarak değerlendirilmiştir. Haberci ve kötü rüyalar başlıklarından başka, kral ve kraliçelerin tanrılardan ümidini kesmedikleri ve tanrılarının kendilerine yüz çevirmiş olsa dahi arınmak, şifa istemek ve dilekte bulunmak için tanrılara dua ettikleri de görülmüştür. Bu şekilde tüm yönleriyle kralların ve kraliçelerin rüya aracılığıyla tanrılarla olan bağı ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It's always situation in history when a person wants to know something about the future. In particular, the human has tried to explore a variety of ways to determine his future, because he cannot remove his concerns about the future from his mind. The dream is one of them. The words that mean dreaming in Hittite cuneiform sources are provided with tešha- and zašhai verbs. In addition to these words, for the Sumerian ideograms ÙTUM exists as the namesphere in the Hittite cuneiform texts, and the Ù exists as the verb in the Hittite cuneiform texts. In this study, dreams had separated into two different subjects, as the representing good dreams are message dreams and bad dreams. The factor that was effective in the separation of dreams was the content of the dream, along with the meaning of the dream. While the message dreams generally have good news and good content, there have been dream where the support of the gods has been clearly reflect the connection of kings and queens between the God. In bad dreams, apart from the bad dream that was haunted by magic, it was considered a dream that made one's relationship with God a different way of clarifying it. In the other hands, the headlines of message dreams and bad dreams, they have also been seen that kings and queens have not given up worshipping and being to their Gods. They had also continued for purification, healing and wishing from their Gods, even if the Gods would not replied their calls. Thereby, in this way, there have been tried to express all aspects of the kings and queens and thier connection to the Gods through the dream.