İslam Hukukunda idarenin yargı denetimi
The jurisdictional control of the administration in the İslamic Law
- Tez No: 218139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHADDİN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
?dari tasarrufların yargı denetiminden bahsedebilmek için öncelikle yargının yürütmeden ayrı ve bağımsız olarak islemesi gerekir. Bu manada ilk dönemlerden itibaren kuvvetler ayrılığı ilkesinin izlerine rastlamak mümkündür. Hz Ömer döneminden itibaren yasama, yürütme ve yargı erklerinin ayrı ve bağımsız islemeye basladığı görülmektedir. ?darenin tüm islemlerinin yargı denetimine açık olması hukuk devleti anlayısının bir sonucu olarak kabul edilmektedir. Kurumun kaynağı konusundaki farklı yaklasımlar bir yana, idari tasarrufların yargısal denetiminin Mezalim kurumu tarafından gerçeklestirildiği görülmektedir. Bu kurumun, ilk dönemlerde, sistemin sadeliği nedeniyle yargı faaliyetlerinin dısında da bir takım görevleri ifa ettiği görülmektedir. ?lk dönemlerde basit bir yapıda islerken süreç içinde bir kurul olarak görev yapmaya baslamıstır. ?darenin yargısal yolla denetiminin sağlanmasının dısında, idarenin kamu oyu tarafından sürekli denetime tabi tutulduğu görülmektedir. Ayrıca sivil hukukçular olarak nitelendireceğimiz fakihlerin de idareyi denetlediği görülmektedir. ?dare, vatandasa verdiği mali zararı ödemekle yükümlüdür. Ancak, idare adına hareket eden personelin sahsi kusur yada hizmet kusurunun tespiti önemlidir. ?lk dönemlerde teorik olarak böyle bir ayırıma gidilmemesine rağmen tazminatların devlet bütçesinden karsılandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The numerously mentioned term ?Law State? points the law which the state is required to obey along with the laws that regulates the relationship between the people . Therefore, all the public relation are taken under kontrol by means of the governmeant laws. Theoretically, if the Islamic laws data and historical applications are evaluated together, we may mention Law State mentality in teerm of Islamic law. During the period of Prophet Muhammed (pbuh), the state had been responsible for law making, execution of the law and judgment. While during the Caliphate Ömer, the distinction of the power has been put into operation in the government. Therefore, law making, its execute and the courts started to operate independently and separately. It has been claimed that there is no public law in Islam and Quran is a limited political source. It is also claimed that Quran mainly consisted of verses for praying and whorshipping while a few verses spared for public management/government. It is true fact that, in Islam public law is not evolved as private law. However, this has many historical reasons. It is not true that, the Quran does not count any versus/rules related to government. Muhammed (pbuh) and the Caliphates have ruled the state using theserules taken from the Quran. The state law that Muhammed (pbuh) had prepared for the city state that he has founded in Medina is a real social contract. People of the different religion have promised to obey these rules.