Hürrriyet gazetesi: 1948-1953 döneminin yayın politikası
Hürriyet: publication politics of the period of 1948-1953
  1. Tez No: 218140
  2. Yazar: SELDA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ ALEMDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
?Hürriyet Gazetesi: 1948 ? 1953 Döneminin Yayın Politikası? baslıklı tez çalısması, Hürriyet'in kuruldugu 1948 yılından kurucusu ve sahibi Sedat Simavi'nin ölüme kadar geçen dönemdeki yayın politikasının nasıl oldugu ve Hürriyet'in neden ve hangi sartlarda yayınlandıgı ile ilgilidir. Bir basın tarihi çalısması olan tez, dört temel bölümden olusmaktadır. lk bölümde, 1945 sonrası Soguk Savas dönemi ve Türkiye'deki siyasal ve ekonomik yapının genel özellikleri ve Sedat Simavi'nin gazetecilik yasamı üzerinde durulmustur. kinci bölümde, Hürriyet'in kurulus hazırlarının (maddi ve teknik yapısı) yanı sıra, biçimsel özellikleri ile ilgili karakteristik özellikleri saptanmaya çalısılmıstır. Tezin son iki bölümü ise Hürriyet'in 1948-1953 yılları arasında iç politika ilgili bazı önemli olgu ve olayları nasıl degerlendigi ile ilgilidir. Üçüncü bölümde, siyasal ve ekonomi alanındaki liberallesme politikalarına Hürriyet'in nasıl yaklastıgı ele alınmıstır. Dördüncü bölümde ise, slamcılık, Milliyetçilik ve Komünizmle ilgili belli baslı gelismelere Hürriyet'in bakıs açısı analiz edilmistir. Tezde ?bir gazetenin neden yayınlandıgı? sorusuna, gazetenin kurucusunun mesleki yasantısının yanında, dönemin siyasal, ekonomik ve kültürel yapısının dogrudan ve dolaylı olarak belirledigi gazetecilik anlayısının etkili oldugu varsayımı ile yanıt aranmıstır. Buna göre, 1945 sonrası Türkiye'nin politik yapısının özgün dinamikleri uluslararası alandaki durusuna baglı olarak sekillenmistir. Böyle bir dönemde yayınlanan Hürriyet ise egemen siyasal politikalara ters düsmeyen bir yayın politikası izlemistir. Özellikle CHP iktidarına ve devletçilik politikasına karsı açık bir tavır sergilemis ve her ne kadar Demokrat Parti'yi desteklemis olsa da bazen de DP ile ters düsmüstür.
Özet (Çeviri)
Thesis study titled as `Hürriyet : Publication Politics of the period of 1948- 1953?, is concerned with the publication politics of Hürriyet during the period from1948 to the year of Sedat Simavi?s, the founder and owner, death and the reasons and conditions through which the newspaper had been published. This study is a press history and consists of four main chapters. In the first chapter, Cold War Period after 1945 and the general features of political and economical structure of Turkey and journalism life of Sedat Simavi are highlighted. In the second chapter, the founding arrangements of (physical and technical structure) Hürriyet and characteristical features of its formal structure are stated. The last two chapters of the thesis are about how Hürriyet evaluated some important facts and events of the domestic policy during the period between 1948 and 1953. In the third chapter, the approach of Hürriyet to the liberation politics on both political and economical fields is examined. In the fourth chapter, the viewpoint of Hürriyet on the major developments related with Islamism, Nationalism and Communism is analyzed. In the thesis, an answer is searched to the question of `the reason of publication of a newspaper? through the professional life of its founder, as well as, understanding of journalism that is directly or indirectly determined by the political, economical and cultural structure of the period. According to this point of view, very essence of Turkey?s unique dynamics of political structure after 1945 was formed by its standing point in international arena. Hürriyet, which was published at this period, followed a publication politics that was not against the dominant politics. Especially, it had a contrary position against the CHP government and the statism politics of CHP, and even though it supported Demokrat Parti, it had also countered to Demokrat Parti.