Kağıt sanayinde hava kirleticileri tür ve miktarları ve kontrol teknolojileri
Kinds and amounts of air pollutants in the pulp and paper industry and control technologies of them
  1. Tez No: 21815
  2. Yazar: ESRA G. BOZYAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Dünyanın atmosferi kendi kendini temizleme kapasitesinin üst sınırına gelmiştir. Bir başka değişle kirletici konsantrasyonu yönünden doygun haldedir. Bunun, volkanik patlamalar, orman yangınları, kum fırtınaları, vb gibi doğal kaynaklı nedenleri olmakla beraber insan aktivitelerinin etkisi daha ağırlıktadır. Gerek atmosferde, şu anda var olan kirliliğin yapısal karmaşıklığı, gerekse bu kirliliğin giderilmesinde teknolojinin yetersiz kalması (özellikle Türkiye için) bugün çözümü doğrudan, kirlilik kaynaklarında getirilecek önlemlerde aramamıza yöneltmektedir. Endüstriyel veya evsel olsun herhangi bir nokta kaynaktan çıkan baca gazı emisyonlarının halk sağlığı ve doğal hayat üzerindeki olumsuz yönlerini görebilmek gerekmektedir. Bu amaçla ilk kıstas olarak baca gazının yayımladığı emisyonların bileşimi ve konsantrasyon miktarı akla gelmektedir. Şayet, kaynağın oluşturduğu gerekimisyon ve gerekse emisyon konsantrasyonlarının tesbiti ve düzenli kontrolü şeklinde bir sistem oluşturabilirsek çevre havasının ve çevre sağlığının kontrolünü sağlayabiliriz. Bu da, yeterli dataları, uzun ve düzenli çalışmaları içeren hava kirliliği modellemesiyle mümkündür. Çalışmada hava kalitesi modellemesi kapsamında baca gazlarının kaynaktan belirli uzaklıklarda ve yer seviyesindeki konsantrasyon hesabına ilişkin bilgisayar programına da yer verilmiştir. Çalışmada endüstriyel hava kirliliği kaynakları arasında önemli bir noktada olan kağıt endüstrisi proseslerinin hava kirliliği ve kirleticileri açısından incelenmesi ve kirletici emisyon tür ve miktarlarının değişim aralıkları ve kontrol teknolojileri belirlenmiştir. Daha önce de söz edildiği gibi çalışmanın sonunda nokta kaynaklardan atmosfere verilen kirletici emisyonlarının meteorolojik etkiler de göze alınarak kaynaktan belirli uzaklıklardaki huzme yükseklikleri bir tablo halinde verilmektedir. Kaynaktan yayılma yönünde seçilen belirli bir uzaklıktaki huzme yüksekliği, efektif baca yüksekliği ve yer seviyesindeki kirletici konsantrasyonu da tesbit edilmektedir. XIII
Özet (Çeviri)
2- Increase yield of tall oil 3- Reduce corrosion of evaporator tubes 4- Lower chemical make up requirement 5- Reduced scaling 6- Higher evaporation rates. Disadvantages of it as the following: 1- Remain methyle sulfides an volatile and odorous 2- Remain sulfide ion without oxidation 3- Forming sulfur or polysulfide through partial oxidation and reverting to hydrosulfide ion 4- Loss in heating value 5- The effluent air poses problems of foaming. Table 1. Effect Of Black Liquor Oxidation On Sulfur Gas Emissions During Direct Contact Evaporation [23] * Kg sulfur per metric ton of air dried pulp XVIÖZET Dünyanın atmosferi kendi kendini temizleme kapasitesinin üst sınırına gelmiştir. Bir başka değişle kirletici konsantrasyonu yönünden doygun haldedir. Bunun, volkanik patlamalar, orman yangınları, kum fırtınaları, vb gibi doğal kaynaklı nedenleri olmakla beraber insan akt ivitelerinin etkisi daha ağırlıktadır. Gerek atmosferde, şu anda var olan kirliliğin yapısal karmaşıklığı, gerekse bu kirliliğin giderilmesinde teknolojinin yetersiz kalması (özellikle Türkiye için) bugün çözümü doğrudan, kirlilik kaynaklarında getirilecek önlemlerde aramamıza yöneltmektedir. Endüstriyel veya evsel olsun herhangi bir nokta kaynaktan çıkan baca gazı emisyonlarının halk sağlığı ve doğal hayat üzerindeki olumsuz yönlerini görebilmek gerekmektedir. Bu amaçla ilk kıstas olarak baca gazının yayımladığı emisyonların bileşimi ve konsantrasyon miktarı akla gelmektedir. Şayet, kaynağın oluşturduğu gerek imisyon ve gerekse emisyon konsantrasyonlarının tesbiti ve düzenli kontrolü şeklinde bir sistem oluşturabilirsek çevre havasının ve çevre sağlığının kontrolünü sağlayabiliriz. Bu da, yeterli dataları, uzun ve düzenli çalışmaları içeren hava kirliliği model lemesiyle mümkündür. Çalışmada hava kalitesi modellemesi kapsamında baca gazlarının kaynaktan belirli uzaklıklarda ve yer seviyesindeki konsantrasyon hesabına ilişkin bilgisayar programına da yer verilmiştir. Çalışmada endüstriyel hava kirliliği kaynakları arasında önemli bir noktada olan kağıt endüstrisi proseslerinin hava kirliliği ve kirleticileri açısından incelenmesi ve kirletici emisyon tür ve miktarlarının değişim aralıkları ve kontrol teknolojileri belirlenmiştir. Daha önce de söz edildiği gibi çalışmanın sonunda nokta kaynaklardan atmosfere verilen kirletici emisyonlarının meteorolojik etkiler de göze alınarak kaynaktan belirli uzakl ıklardaki huzme yükseklikleri bir tablo halinde verilmektedir. Kaynaktan yayılma yönünde seçilen belirli bir uzaklıkdaki huzme yüksekliği, efektif baca yüksekliği ve yer seviyesindeki kirletici konsantrasyonu da tesbit edilmektedir. XIIIprocess, sulfur is burned to from SOa S + Oz > S03 and the S03 i 3 passed through an absorber Na^CO.-* + S0=. > Na2S03 + COz Na3C03 + C03 + H30 > 2 NaHCOa If it can be done proper design S03 absorption has completely been finished. The N0“ emission from recovery boilers are low. The N0« emission from ammonium sulfite liquors are higher. The air pollution problems of the Sulfite Mill Industry are quite different from Kraft Mill Industry. The main particulates comes from that kind of Industry are SOs and only ammonia base N0«. Related to economical perspection The Sulfite Mills has been prefer to Kraft pulping process. Because it needs inexpensive chemicals during operation of it's units. Evoparation and burning of calsium based spent liquors are normally used as recovering process. Recovery processes for magnesium and sodium involve evaporation of spent liquor, combustion of the organics and heat. Particulates are removed the flue gas by mechanical dust collectors and srubbing in absorption towers. Dust collected is usually recycled to the process. The efficiency of collection is about %99. S0= as ga3esous pollutant released in the acid preparation digester, blow pit, washers, evaporetors, and recovery units. The continous digester unit hasn't major air pollution problem because it is closed process S0= gases after evaporators are returned to acid preparetion system for S0= recovery. The SOs from the blow pit of batch digester can be scrubbed with an alkaline solution and returned to acid preparation. S03 recovery efficiency of this method i 3 approximately 97 percent. Power Boilers are main parts of Pulp and Paper Mill. During fuel combustion in power boilers; Ash, sulfur and nitrogen appear as air pollution component. S03 emissions from fuel combustion are directly related to sulfur content. To minimize SO- emissions from power boiler, low sulfur oil coal or natural gas has to be selected. The other important factor affecting the combustion process and related to particulate emissions is air-to- fuel ratio. Variation of this ratio influence the XVIII2- Increase yield of tall oil 3- Reduce corrosion of evaporator tubes 4- Lower chemical make up requirement 5- Reduced scaling 6- Higher evaporation rates. Disadvantages of it as the following: 1- Remain methyle sulfides an volatile and odorous 2- Remain sulfide ion without oxidation 3- Forming sulfur or polysulfide through partial oxidation and reverting to hydrosulfide ion 4- Loss in heating value 5- The effluent air poses problems of foaming. Table 1. Effect Of Black Liquor Oxidation On Sulfur Gas Emissions During Direct Contact Evaporation [23] * Kg sulfur per metric ton of air dried pulp XVIWe can then write that C(x,y,z) = {Q/2xuo”aB:}{exp(-l/2(y/a“):z} {exp(-l/2( (s- H)/a^)=) + exp{-l/2((z+H)/a«)*)} (1) The Eq.(l) is often used to calculate pollutant concentrations that will occur at ground level (z=0). The larges ground level concentrations will occur directly beneath the plume center line (y=0). For this special case, the equation simplifies to C(xfO,0) = {Q/ituavaK> {exp( 1/2 (H/a. ) = ) (2) To use Eq.l, a value for the effective stack heiht, H,must be known. This requires calculation of the plume rise, h. Although many empirical and semi-empirical equations have been developed to estimate plume rise, most computer models now use the Briggs method. The Briggs method for buoyant plumes is described in the study Eq (4. 15), (4.16) (4.25). A number of modification to this method have been suggested by Briggs in more recent studies. [20] In this study, above equations are used for the computer program. XXprocess, sulfur is burned to from SOa S + Oz > S03 and the S03 i 3 passed through an absorber Na^CO.-* + S0=. > Na2S03 + COz Na3C03 + C03 + H30 > 2 NaHCOa If it can be done proper design S03 absorption has completely been finished. The N0”emission from recovery boilers are low. The N0« emission from ammonium sulfite liquors are higher. The air pollution problems of the Sulfite Mill Industry are quite different from Kraft Mill Industry. The main particulates comes from that kind of Industry are SOs and only ammonia base N0«. Related to economical perspection The Sulfite Mills has been prefer to Kraft pulping process. Because it needs inexpensive chemicals during operation of it's units. Evoparation and burning of calsium based spent liquors are normally used as recovering process. Recovery processes for magnesium and sodium involve evaporation of spent liquor, combustion of the organics and heat. Particulates are removed the flue gas by mechanical dust collectors and srubbing in absorption towers. Dust collected is usually recycled to the process. The efficiency of collection is about %99. S0= as ga3esous pollutant released in the acid preparation digester, blow pit, washers, evaporetors, and recovery units. The continous digester unit hasn't major air pollution problem because it is closed process S0= gases after evaporators are returned to acid preparetion system for S0= recovery. The SOs from the blow pit of batch digester can be scrubbed with an alkaline solution and returned to acid preparation. S03 recovery efficiency of this method i 3 approximately 97 percent. Power Boilers are main parts of Pulp and Paper Mill. During fuel combustion in power boilers; Ash, sulfur and nitrogen appear as air pollution component. S03 emissions from fuel combustion are directly related to sulfur content. To minimize SO- emissions from power boiler, low sulfur oil coal or natural gas has to be selected. The other important factor affecting the combustion process and related to particulate emissions is air-to- fuel ratio. Variation of this ratio influence the XVIII2- Increase yield of tall oil 3- Reduce corrosion of evaporator tubes 4- Lower chemical make up requirement 5- Reduced scaling 6- Higher evaporation rates. Disadvantages of it as the following: 1- Remain methyle sulfides an volatile and odorous 2- Remain sulfide ion without oxidation 3- Forming sulfur or polysulfide through partial oxidation and reverting to hydrosulfide ion 4- Loss in heating value 5- The effluent air poses problems of foaming. Table 1. Effect Of Black Liquor Oxidation On Sulfur Gas Emissions During Direct Contact Evaporation [23] * Kg sulfur per metric ton of air dried pulp XVI