Reklam ve ideoloji: Yazılı basında yer alan reklamlara göstergebilimsel bir inceleme
Advertisement and ideology: A semiotic analysis of advertisements that take place in print media
  1. Tez No: 218154
  2. Yazar: SEDA HASEKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AYŞE İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Reklamcılık, Journalism, Advertising
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, medyada ideolojik üretimin nasıl gerçekleştirildiğini, anlamın reklam metinlerinde nasıl kurulduğunu ve temsil edildiğini ortaya koymaktır.Çalışmada belirlenen varsayıma göre, reklam metinlerinde sağlıklı, güzel, bakımlı ve modern kadın miti, egemen söylem çerçevesi içinde topluma dayatılmaktadır. Bu çerçevede, yazılı basında yer alan, çeşitli kadın dergilerinden alınan 41 reklam incelenmiş ve reklamlarda anlamın sözel ve görsel göstergelerle nasıl inşa edildiğine bakılmıştır. Reklam metinlerinin çözümlemesi yapılırken göstergebilimsel yöntem kullanılmış ve bununla beraber, çözümlemeleri desteklemesi ve pekiştirmesi amacıyla nitel içerik çözümlemesine de başvurulmuştur.Yapılan nitel çözümlemenin sonucunda, reklam metinlerinin, egemen ideolojilerin etkisi altında kurulmuş olduğu görülmüştür. İncelenen reklam metinlerinde modernleşmiş, tüketime yönelmiş kadın mitinin oluşturulduğu gözlenmiştir. Reklamlarla birlikte, modern kadın mitinin, sağlık, güzellik, incelik ve doğallık gibi söylemlerle meşrulaştırılması ile, tüketim kültürünün yayılmasında reklamın ne kadar önemli bir role sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, to propound how the ideological production in media realized, how the meaning is setup in advertisement text and being represented.According to the designated hypothesis in the study; in the advertisement texts, the myth of healthy, beautiful, well-groomed and modern women is being imposed on society within the dominant expression frame. Within this frame, from some women magazines which took part in the press, 41 advertisements were analyzed and were looked how their meanings are constructed by the verbal and visual signs. When the analysis of advertisement texts being done, semiotic analysis was used and also with this, with the purpose of supporting and consolidating the analysis, qualitative content analysis was applied.As a result of qualitative analysis, it is seen that the advertisement texts are setup under the impact of dominant ideologies. In the analyzed advertisement texts, it is observed that a modernized, consumption oriented women myth has been formed. With the legitimation of modern woman myth by expressions like health, beauty, slimness, naturalness, it is seen how important role has the advertisements, for the spread of consumption culture.