Uluslararası ilişkilerde bir aktör olarak George Soros ve faaliyetleri
George Soros as a global actor and his activities in international relations
- Tez No: 218155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN UZGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalısmada, temel olarak, George Soros'un küresel sivil toplum faaliyetlerinin ve açık toplum söyleminin ABD liderligindeki tarihsel blogun hegemonya üretimine katkıda bulunması konusu islenmektedir. Soros Vakıflar Agı, söz konusu tarihsel blogun bir bileseni olarak, uluslarüstü sermaye sınıfının çıkarlarına hizmet eden degerleri, tarihdısı ve evrensel bir söylemde formüllestirip çagın kaçınılmaz gerçekligi olarak sunmaktadır. Neoliberalizmin kavramları, açık toplum söyleminde, demokrasi, insan hakları, özgürlük gibi kavramlarla birlikte kullanılarak mesrulastırılmakta ve Açık Toplum Enstitüsü özelinde yogunlasan sivil toplum faaliyetleri kanalıyla küresel sivil toplumda temsil edilmektedir. Bu çalısmanın amacı, Soros'un açık toplum söylemine ve faaliyetlerine dair mevcut tarihdısı yorumların ötesine geçmektir. Amaç, Soros'un faaliyetlerinin ve söyleminin tarihselliginin altını çizerek, bu faaliyetlerin ve söylemin özgün tarihsel kosullara bagımlılıgını gösteren ögeleri ortaya çıkarmak, bu yolla Soros'u tarihsel bir baglama yerlestirmektir. Bu tür tarihsel ve elestirel bir açıklama Neo-Gramscici kavramlara dayanacaktır. Gramsci'den yola çıkıp Neo-Gramscici yaklasımın hegemonya tanımı çerçevesinde degerlendirildiginde, Soros ve faaliyetleri, hegemonyanın olmazsa olmaz kosulu moral ve entelektüel liderlige katkıda bulunarak hegemonyayı yeniden üretmektedir. Açık toplum söylemi ve küresel sivil toplum faaliyetleriyle küresel sivil toplumda hegemonyanın ön kosulu olan rıza yaratılmaktadır. Açık Toplum Enstitüsü, ortak bilinç, ortak normlar, ortak degerler yaratarak uluslarüstü hegemonyaya destek vermektedir.
Özet (Çeviri)
This work basically argues that George Soros? global civil society activities and open society discourse help reproduce the hegemony of the historical bloc led by the USA. As a component of this historical bloc, the Soros Foundations Network formulates the values serving the interests of the transnational capitalist class and creates an ahistorical and universal discourse, which represents these values as inevitable realities of the contemporary age. The Open Society discourse legitimizes the concepts of neo-liberalism by articulating them some concepts such as democracy, human rights, and freedom etc.. This amalgam of concepts is represented in the global civil society via global civil society practices carried particularly by the Open Society Institute. The purpose of this work is to go beyond current ahistorical explanation about Soros? open society discourse and activities and situate him a broader, historical context by discerning historically constituted elements of his activities and discourse. The pillars of this critical explanation will be Neo-Gramscian concepts. With reference to Gramsci and evaluated in the framework of the definition of hegemony made by the Neo-Gramscian perspective, Soros and his activities reproduce hegemony by supporting the ethical and intellectual leadership of the historical bloc, which is sine qua non for the prevalence of hegemony. Consent, a precondition of hegemony, is achieved through the open society discourse and global civil society activities. The Open Society Institute supports transnational hegemony by creating common consciousness, common norms and common values.