Eğitim, medya ve ideoloji: Eğitim kurumları reklamlarının göstergebilimsel incelemesi
Education, media and ideology: The semiotics research of educational institutions advertisements
  1. Tez No: 429497
  2. Yazar: FARUK SAYLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, yazılı basında yer alan eğitim kurumları reklamları aracılığıyla eğitime ilişkin anlam ve rıza üretiminin nasıl gerçekleştirildiği ve eğitime yüklenmek istenen anlamın reklam metinleri üzerinden nasıl kurgulandığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla eğitim kurumu reklam metinleri“eğitimde fırsat eşitliği”,“eğitim hakkı”, eğitimin metalaşması ve markalaşması gibi kavramlar bağlamında ele alınmıştır. Bu çerçevede yazılı basında en çok satan beş farklı gazetede yer alan eğitim kurumu reklamları analiz edilmiş, reklamlarda dayatılan egemen söylemin sözel ve görsel göstergelerle nasıl inşa edildiğine bakılmıştır. Eğitim kurumları reklamları aracılığıyla oluşturulmaya çalışılan, egemen ekonomik ve siyasal ideoloji ile aynı doğrultudaki, eğitim tahayyülü ve bu yöndeki rıza imalatı, kullanılan göstergebilimsel yöntemle ortaya konmaya çalışılmıştır. İncelenen eğitim kurumları reklam metinlerinde, eğitimin bir meta olarak ele alındığı ve bu durumun reklamlarda kullanılan gösterge, mit ve söylemlerle meşrulaştırıldığı gözlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, egemen olan yapının, eğitim kurumları reklamları aracılığıyla eğitime dair anlam ve rıza ürettiği, böylece kurguladığı eğitim anlayışını empoze ederek eğitimi şekillendirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to assert that how the understanding of education and the production of consent are realized through educational institutions advertisements. In addition to this aim, it tries to show that how the messages in educational institutions advertisements are fictionalized via advertisements texts. For this purpose, educational institutions advertisements are approached within the context of such terms: equality of opportunities in education, right to education, commodification of education and branding. Within this framework, the advertisements of educational institution partaking in five different best-seller newspapers in printed press were analyzed and it was investigated how sovereign discourse is imposed to advertisements with verbal and visual indicators. This study reveals the education related imagination of sovereign ideological system by using advertisements with the semiotics methods. It has been observed that education is considered as a commodity and this case is legalized with indicators, myth and discourses used in advertisements. The result of this study shows that sovereign power produce an understanding of education and production of consent via educational institutions advertisements. Thus it is observed that the education system can be shaped by imposing the understanding of education which has been fictionalized.