Yeni-işlevselcilik ışığında Avrupa bütünleşmesi
European integration within the context of neo-functionalism
- Tez No: 218171
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa bütünleşmesinin temellerinin atıldığı günden bugüne kadar geçirdiği aşamaların yeni-işlevselcilik teorisi ile ne ölçüde açıklanabileceğini ortaya koymaktır. Bu çerçevede öncelikle yeni-işlevselciliğin temel savları, büyük ölçüde teorinin kurucusu olan Ernst B. Haas'ın düşünceleri ışığında incelenmiştir. Bunun için, bütünleşmenin geçirdiği aşamalar ortaya konmuş ve söz konusu gelişmeler yeni-işlevselcilik-hükümetlerarasıcılık ekseninde analiz edilmiştir. Son olarak, AB'nin karşı karşıya olduğu sorunlar irdelenerek, bunların yeni-işlevselciliğin nihai aşamada siyasi bütünleşme oluşacağı hususundaki öngörüsüne engel oluşturduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, yeni-işlevselciliğin dönemsel başarıları vurgulanmakta, fakat bütünleşmenin genelini ve gelecekte alacağı şekli açıklamakta yetersiz kaldığı savunulmaktadır. Öte yandan, AB'nin kendine özgülüğü sebebiyle bütünleşmenin ve geleceğinin tek bir teori çerçevesinde açıklanamayacağı sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis has been to analyse the evolution of the European integration within the context of neo-functionalism. First of all, basic assumptions of neo-functionalism are defined by the ideas of its founding father, Ernst B. Haas. In addition to this, the ?step by step integration? is explained within the core debate between neo-functionalism and intergovernmentalism. Finally, problems for the political integration of the EU is considered to be an obstacle for the final success of neo-functionalism. In spite of the theory?s successful assumptions for some phases of integration, it failed to explain the whole process, as well as the future of the EU. However, EU?s sui generis nature constitutes an obstacle to general theorizing efforts and each theory can only explain some pieces of the integration puzzle.