Avrupa Birliği'nin bölgesel çatışmalara yönelik politikaları çerçevesinde Yukarı Karabağ ve Güney Osetya sorunları
European Union policy towards the regional conflicts on the Upper Karabakh and the South Ossetia conflicts
- Tez No: 218172
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez Avrupa Birliği'nin bölgesel çatışmalara dönük politikalarının Yukarı Karabağ ve Güney Osetya çatışmaları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Tezin tartışmak istediği diğer bir konu da Avrupa Birliği'nin bu çatışmaların çözümüne ilişkin çabalarını 1990'ların son döneminden itibaren nasıl artırdığıdır. Bu bağlamda, tezde Avrupa Birliği'nin Güney Kafkasyadaki bu çatışmalara yönelik politikaları ele alınırken, Avrupa Birliği'nin geliştirdiği politika araçları, Güney Kafkasya politikasının belirleyici unsurları ile Avrupa Birliği'nin Yukarı Karabağ ve Güney Osetya sorunlarına yaklaşımları incelenmiştir.Tezin temel argümanı, Avrupa Birliği'nin bu çatışmaların çözümüne ilişkin izlediği politikaların, üye ülkelerin Avrupa Birliği'nin genel politikalarıyla çelişen kendi ulusal çıkarlarını ön planda tutmaları nedeniyle başarılı olmadığı yönündedir. Tezde Avrupa Birliği'nin ekonomik kaygılarını siyasi ve stratejik olanlara göre daha çok ön planda tuttuğu gösterilmiştir. Avrupa Birliği'nin bu çatışmaların çözümüne dönük ciddi bir siyasal inisiyatif ortaya koyamaması, Avrupa Birliği'nin amaçları ve stratejik araçlarında tespit edilen zayıflıklardan kaynaklanmaktadır.Bu tezin beş bölümü vardır: Birinci Bölüm AB'nin bölgesel çatışmalara yönelik politikalarını ve stratejik çözüm araçlarını ele almaktadır. İkinci Bölüm AB'nin Güney Kafkasya politikasının belirleyici unsurlarını analiz etmektedir. Son bölümde AB'nin Yukarı Karabağ ve Güney Osetya sorunlarına yaklaşımları incelenmiş ve tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of policies of the European Union towards the regional conflicts on the Upper Karabakh and the South Ossetia conflicts. The thesis also seeks to discuss how the European Union has intensified its efforts at solving these conflicts since late 1990?s. In this context, the thesis analyzes the European Union?s policies towards these conflicts in the South Caucasus by exploring the European Union?s policy instruments, the determinant factors of the European Union?s policy towards the South Caucasus as well as the European Union?s approach to the Upper Karabakh and the South Ossetia conflicts.This thesis argues that the European Union?s policies towards the resolution of these conflicts have not yet been successful since the member states of the European Union have been pursuing their own national interests which contradict with the overall policies of the European Union. The thesis also demonstrates that the European Union privileges its economic concerns over the political and strategic ones. The lack of any sound political initiative toward the solutions of these conflicts could be linked to the weaknesses concerning the European Union?s objectives and its strategic instruments.The thesis has three chapters: The First Chapter explores EU?s policies towards regional conflicts and resources of strategic solutions. The Second Chapter analyzes identifying elements of the EU?s South Caucasian policies. The final chapter examines EU?s approach to conflicts of Upper Karabakh and South Ossetia and concludes the thesis.