Hadis literatütündeki hariciler ile ilgili rivayetlerin değerlendirilmesi
Evaloution of the narrations about kharijite in the hadith literatüre
  1. Tez No: 218184
  2. Yazar: KENAN ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ERUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tez de hadis edebiyatının temel Sünnî kaynaklarında Haricîlerle iliskilendirilen rivayetleri hem isnad hem de metin açısından değerlendireceğiz. Haricîler, sahabe döneminde ortaya çıkarak, Hz. Ali basta olmak üzere birçok insanı acımasızca öldüren genelde sathi bir düsünüs tarzına sahip, ibadete düskün insanlardan olusmaktadır. ?slam toplumunda birçok siyasi-içtimai kargasaya sebep olmasından dolayı çoğu müslüman tarafından nefretle bakılan Hâricîler hakkında hadis edebiyatında Mârika, Kilâb ve Seytanu'r-Radhe olmak üzere üç çesit rivayet bulunmaktadır. Hadis tarihinin gerçeklerinden olan mana ile rivayet, idrac ve ref' olgusu rivayetlerin nakil esnasında birtakım değisikliklere uğramasına yol açmıstır. Ayrıca sahabe ve tabiun neslinin anlama sekli ile musanniflerin rivayeti koyduğu bab baslıkları da metnin manasının tespitinde önemli rol oynamıstır. ?ste bu amillerin etkisi neticesinde Mârika rivayeti tarihsel zemininden koparak anlam kaymasına uğramıstır. Sahabi sözü olan Kilâb ile uydurulan Seytânu'r-Radhe rivayetleri ise Hz. Peygamber'e atfedilmistir.
Özet (Çeviri)
In that thesis, we will evaluate the narrations which are given relevance to the Kharijite in fundamental Sunnite sources in the hadith literature, in point of ascribing (isnad) and the text. Kharijite, appearing in the time of the companions of the Prophet Muhammad, consist of persons who slay lots of another persons beginning from Ali the third caliph of Islam, and who have a superficial mode of thinking, and who are excessively devoted themselves to worship. There are three kind of narrations about Kharijite who are disliked and hated by most of Muslims because they caused a lot of political-social chaos and disorders in Islamic society, in the Hadith Literature. First of which is called ?Mâriqa?, second is called ?Kilâb?, and third is called ?Satan al-Radha?. It is a fact that there have been some problems related to hadith such as narration of hadith by meaning, idraj and raf?. These have caused to be changed the narrations into somewhat as they have been transmitted. In addition, the way of understanding of the companions of the Prophet and followers of companions and title of chapters under which the musannaf authors put the prophetic tradition, have an important role in determining the meaning of the text. In conclusion of effects of these factors the narration called ?Mâriqa?, suffered a semantic displacement, breaking of its historical ground. As for ?Kilâb? narration which is a saying of the companions of the Prophet and ?Satan al-Radha? narration which is a fabricated saying are attributed to the Prophet.