Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin dış ticareti
The foreign trade of the Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 218183
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, doğal kaynakları kısıtlı olup, enerji ve ulaşımda çeşitli zorluklarla karşılaşılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti dışında uluslararası alanda devlet olarak tanınmamış olmasından dolayı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çeşitli ambargolara maruz kalmaktadır. Söz konusu tanınmamışlıktan dolayı hava ve deniz yolu ulaşımında ek ulaşım masrafları ve vergileriyle karşı karşıya kalınmıştır. Bu durum da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ihracat ve ithalatını güçleştirmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yetersiz doğal hammadde kaynakları ve taşıma masraflarının yüksekliği, başta sanayi olmak üzere üretimin ülke ihtiyacını karşılayamaması sonucunu doğurmuştur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yüksek ithalatına karşılık ihracatının sınırlı oranda kalması ise dış ticaret açığının yüksek olması sonucunu doğurmuştur. Bu açık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisi için önemli bir sorundur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ticaret sektöründeki bu durum göz önüne alınarak bu çalışmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kendine özgü koşulları ve kısıtlamalar çerçevesinde ?Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Dış Ticareti? konusu ele alınıp incelenmiştir. ?Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Dış Ticareti? adlı tez çalışmasında, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde var olan yüksek dış ticaret açığının nedenlerini ortaya koymak ve bu açığın azaltılabilmesi için yapılması gerekenleri ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The natural resources in Turkish Republic of Northern Cyprus are limited and various difficulties are faced with in energy and transportation. As it is not recognized as a state in international arena except Turkish Republic, Turkish Republic of Northern Cyprus is exposed to various embargos. Due to its not being recognized, additional transportation expenses and taxes are encountered in air and sea transportation. This situation makes the import and export of Turkish Republic of Northern Cyprus difficult. Inadequate natural raw material resources in Turkish Republic of Northern Cyprus and the high transportation expenses have resulted in the production not to meet the needs of the country, mainly the industry. The export with a limited rate in return for high import in Turkish Republic of Northern Cyprus has resulted in high foreign trade deficit. This deficit is an important problem to the economy of Turkish Republic of Northern Cyprus. In this study the topic of the Foreign Trade of The Turkish Republic of Northern Cyprus has been analyzed by considering this situation in the commercial sector of The Turkish Republic of Northern Cyprus within the framework of the unique conditions and limitations of TRNC: The objective of this thesis study titled“The Foreign Trade of The Turkish Republic of Northern Cyprus”is to put forward the reasons of the present high foreign trade deficit of the Turkish Republic of Northern Cyprus and what needs to be done in order to reduce this.