Avrupa Birliği kentsel çevre tematik stratejisinin Türkiye'de yerel çevre politikalarıyla uyumu
The harmonization of the European Union, thematic strategy on urban environment to the local environmental policies in Turkey
- Tez No: 218188
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Environmental Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Avrupa Birliği, 6. Çevre Eylem Programında kabul edilen Kentsel Çevre Tematik Stratejisi'nin kentlerin uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla aday ülkeler nezdinde uygulamaya geçirilmesi için; başta hava, gürültü, atık ve su sektörleri olmak üzere, çevre müktesebatı uygulamasının iyileştirilmesinin yanısıra, yerel yönetimlerin yenilikçi politika araçlarını kullanmaya ilişkin planlama kabiliyet ve kapasitelerinin artırılması lazımdır. Bu Tez çalışması, AB Kentsel Çevre Tematik Stratejisinin Türkiye'nin kentlerindeki çevre sorunlarının çözümüne bir çare olamayacağı hipotezi üzerine kurgulanmıştır. Strateji; kentsel çevre sorunlarının ifasına bir ?yönetim? anlayışıyla yaklaşılması noktasında, Türkiye'de bazı pratiklerin gelişmesinde olumlu rol oynayacak olsa da, Stratejinin Türkiye'de uygulama iş tanımına bakıldığında; yer alan temaların ağırlıklı olarak çevre kirliliğinin önlenmesi ile ilgili AB Direktiflerinin uygulanmasına odaklandığı görülmektedir. Tematik Stratejinin uygulanması noktasında, kentsel çevre altyapısı ile ilgili direktiflerin yanısıra, yatay mevzuat uygulamalarının da yerel düzeyde öne çıkması lazımdır. Yatay mevzuatın bir gereği olarak veri ve enformasyon sistemleri ve bilgiye erişim mekanizmaları ? izleme ve raporlama düzeneklerinin kurulması ? mevcut durumda yerel düzeyde yok denecek kadar azdır ve çoğu zaman güvenilir değildir. Özetle; Türkiye'de kentlerde, yerel yönetimlerin ve özellikle belediyelerin geleneksel hizmet anlayışından biran önce uzaklaşmaları ve bütünleşik planlama yaklaşımlarını içeren yeni mekanizmalara ayak uydurmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
For the EU Thematic Strategy on the Urban Environment, which was accepted in the 6th EU Environmental Action Program, to be implemented by the candidate countries in order to provide the long-term sustainability of cities; the application of the environmental acquis needs to be improved especially in the areas of air, noise, waste and water, and also the planning capability and capacity of local administrations regarding the utilization of innovative policy tools need to be increased. This Thesis has been built on the hypothesis that EU Thematic Strategy on the Urban Environment cannot be a solution to the environmental problems in the cities of Turkey. Although the strategy would play a positive role in the development of some practices in Turkey from the point of approaching the resolution of urban environmental problems with an understanding of ?management?; when we look at the job description of the implementation of the strategy in Turkey, we see that the themes are mostly focused on the implementation of the EU directives regarding the prevention of environmental pollution. In the implementation of the Thematic Strategy, horizontal legislation applications have to come to the fore as well as the directives regarding the urban environmental infrastructure. Data and information accession systems and knowledge accession systems?the establishment of monitoring and reporting arrangements- which are required by the horizontal legislation are very few at the local level at present and most of the time they are not reliable. In sum, the local administrations and especially municipalities in Turkey have to leave the traditional service mentality behind as soon as possible and they have to adapt to the new mechanisms which include integrated planning approaches.