Döviz kuru riski ve firma değeri ile ilişkisi: İMKB şirketleri üzerine bir uygulama
Foreign exchange rate risk and its relation with firm value: A research on İstanbul Stock Exchange Firms
  1. Tez No: 218187
  2. Yazar: ALİ NAİLİ TUNABOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Küreselleşme ile ekonomik belirsizliklerin arttığı bir ortamda ekonomideki en önemli gösterge ve fiyatlardan biri döviz kurudur. Döviz kurunun değişmesi makro anlamda ekonomileri etkilediği kadar şirketler kesimini de doğrudan etkilemektedir. Döviz kuru değişimlerinin şirketlere etkilerinin belirlenmesi ve bu etkilerden kaynaklanan risklerin en aza indirilmesi önem taşımaktadır. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmada, tezin birinci ve ikinci bölümleri bu konunun teorik çerçevesini incelemeye ayrılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise İMKB'ne kayıtlı şirketlerin 2006 yılı verileri kullanılarak döviz kuru ile şirket değeri arasındaki ilişki ölçülmektedir. Çalışmanın temel hipotezi firmaların karşı karşıya kaldıkları döviz kuru riskinin firma değeri üzerine etkisi olduğudur. Bu etkinin ters yönlü olması beklenmektedir. Buna göre firmalarının döviz kuru riski arttıkça firma değerinin de azalması gerekmektedir. Çalışmadaki bu temel hipotezin yanı sıra döviz kuru değişimleri ile firmaların performansları ve riski arasında bir ilişkinin olup olmadığı da test edilmektedir. Buna göre, firmanın döviz kuru riski arttıkça finansal performansının düşmesi; döviz kuru riski arttıkça finansal riskin de artması beklenmektedir. Çalışmanın temel sonucu döviz kuru riskinin firma değeri üzerine etkisi olduğu ve bu ilişkinin aynı yönlü olduğu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Foreign exchange rate is one of the most critical indicators in the current global economic environment. The exchange rates fluctuations have impacts not only on the economic environment in a macro sense but also on the companies at the micro level. It is important to determine the impacts of exchange rate changes on the firm value in order to minimize the relevant risk. This study has been carried out in this context. The first and second sections include the theoretical framework whereas the third section aims to measure the relation between exchange rate and firm value by using 2006 financial data set of Istanbul Stock Exchange (IMKB) companies. The primary hypothesis is that there is a reverse relation between the exchange rate and firm value. Thus it is expected that there will be a decrease in the firm value when exchange rate risk increases. This study also tests the presumed relation among the exchange rate risks and financial performance / financial risks of the firms. In this context, it is expected to see a decrease in the financial performace when the exchange rate risk increases, and to see an increase in the financial risk when the exchange rate risk increases. The findings show that there is a relation between the exchange rate risk and firm value. The determined relation is at the same direction, i.e. if there is an increase in the exchange rate risk firm value also increases.