Avrupa Birliği ve Türk Hukukunda bilgisayar programlarının korunması
Legal protection of computer programs in European Union and Turkish Law
  1. Tez No: 218192
  2. Yazar: ELİF SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DARDAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bir bilgisayar sistemi donanım ve yazılım adı verilen iki tür bileşenden meydana gelmektedir. Donanım sistemin fiziksel bileşenlerinden oluşurken yazılım programlama bilgilerinden meydana gelmektedir. Bilgisayarın ticari önemi bilgisayar sanayisinin hızlı gelişimden kaynaklanmaktadır. Bilgisayar sanayisi modern hayatta giderek artan bir önem kazanmaktadır. Bu durum, bilgisayar pazarının nasıl düzenlenmesi gerektiğine ilişkin soruları da gündeme getirmektedir.Bilgisayar programlarının korunması modern hayatın temel problemlerinden biri haline geldiğinden beri, Avrupa Toplulukları da yasal düzenleme ihtiyacı üzerinde düşünmeye başlamıştır. Bilgisayar programlarının korunmasına yönelik olarak patent hakları ve telif hakları olmak üzere iki tür fikrî hak söz konusudur. Bu çalışma, bilgisayar programlarına sağlanan korumanın gelişimini incelemeyi amaçlamakta ve bu kapsamda telif hakları çerçevesinde korumaya ağırlık vermektedir. Türk hukukunda FSEK'te yer alan bilgisayar programlarının korunmasına ilişkin hükümlere, Bilgisayar Programlarının Korunmasına ilişkin Avrupa Toplulukları Direktifi kaynak teşkil etmektedir. Programların akdi korunması ve bilgisayar programlarının korunması için açılabilecek davalar ayrı bir çalışma konusu teşkil edecek boyutta olduğundan tezin kapsamı dışında bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
A computer system consists of two types of components, hardware and software. The hardware consists of the physical components of the system and the software consists of the programming instructions. The commercial importance of computer technology arises from the rapid growth of the computer industry. Computer industry has recently been a significant element in modern societies. And this situation, have raised fundamental questions about how computer market should be regulated.Since legal protection of computer programs become a fundemental problem in modern life, European Communities has considered the explicit need for a legislative guidance. In order to protect computer software there are two forms of intellectual property rights: patent law and copyright law. This study aims to examine the development of protection for computer programs and especially, analyses copyright protection in this sense. The legal protection of computer programs in the view of Turkish Copyrigths Act originates from the EC Directive on the Legal Protection of Computer Programs. Contractual protection of computer programs and suits are excluded from the scope of thesis.