Müslüman kelamında peygamberin görevi
The mission of the prophet in İslamic theology
- Tez No: 218193
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bazı yönlerden aralarında fark olsa da Tanrı, Peygamber ve Ahiret inancı dinlerin çoğunun temelini oluşturmaktadır. Bütün peygamberler aynı ilahi prensipleri insanlara tebliğ etmişlerdir. Çeşitli sebeplerle insanlar Tevrat ve İncil örneğinde olduğu gibi kitaplarını bozmuşlardır. Yahudiler Allah'ı sadece kendilerine mahsus kılmışlar, Hıristiyanlar ise Allah ve peygamber hakkında yanlış inanışlara sahip olmuşlardır. İnsanlar dinlerini Allah'ın gönderdiği dinden farklı bir din haline dönüştürmüşlerdir. Allah tarafından korunan bozulmamış İlahi bir kitaba sahip olmalarına rağmen Müslümanlar çeşitli nedenlerle dinin temelini oluşturan peygamberlik hakkında yanlış anlayışlara sahip olmuşlardır. Bu yanlış anlayışların başında Peygamberin görevi ve ona atfedilen başta itaat, mucize, üstünlük, gaybı bilip bilmediği konuları gelmektedir. Kur'an'a bütüncül tarzda bakabilen ve Kuran'ı hareket noktası edinen bir Müslümanın böyle yanlış bir peygamber anlayışına ulaşması mümkün görünmemektedir. Bu tür anlayışlara varılmasının en önemli nedeni Müslümanların hadis anlayışlarıdır. Bu anlayış zamanla diğer İslami ilimlere de hakim olmuştur. Bunun sonucunda da Müslümanların peygamberlik anlayışları olması gerektiğinden farklı bir hale gelmiştir. Peygamberlerin görevi elçi olmaları nedeniyle tebliğden ibarettir. Tebliğ görevini yerine getirirlerken hiçbir vahyi gizleme hakkına sahip değillerdir. Peygamberler aynı zamanda diğer insanlar gibi dinin temel prensiplerine aykırı olmamak şartıyla yeni durumlara göre kanun koyma haklarına sahiptirler. Peygamberlik yasaları her peygamber için geçerlidir. Tüm peygamberlerin mesajı aynıdır ve evrenseldir. Hepsi tüm insanlığa gönderilmiştir. Hepsi peygamber olma bakımından birbirine eşittir. Birinin diğerine herhangi özel bir üstünlüğü yoktur. Onlar Ancak Allah'ın izni ile mucize gösterebilmektedirler. Onların toplulukları üzerinde zor kullanma ve kimseyi Allah'ın azabından koruma hakları yoktur.
Özet (Çeviri)
Even if there are some differences in some ways, God, prophet and hereafter makes up the basis in most religions. All the prophets have annaunced the same principals to the mankind. Because of various reasons mankind have changed the books as Torah and Bible. Jews have regarded God only as theirs and for christians they have had wrong beliefs about God and Prophet. Mankind have converted the religion rather different from the religion God had sent. Despite having an unchanged book protected by God, because of various reasons Muslims have wrong beliefs about the basis formation of prophethood in religion. This wrong belief leads up with the mission of the prophet and firstly his attributed obedience, his miracle, his superiority and his knowing the unknown subjects. There isn?t any possibility for a muslim to misunderstand who can look at the Qur?an in a totalitarian style and who can acquire Qur?an as a movement point. The most important reason not to attain this belief is Muslims Hadith Understanding. This belief have dominated into other İslamic sciences throughout time. As a result of this the understanding of prophethood in muslims have been much different than it should had beeen. Prophets mission as envoy consists of communicating while announcement, he doesn?t have the right to hide any divine inspiration. Prophets at the same time, as mankind, have the right to launch laws in order with the basis principals of the religion. Prophethood laws are valid to all the prophets. The message of the prophets are the same and universal. All of them are sent to mankind. All of them are equal as prophets. There isn?t any special superiority among themselves. They can only show miracles with the permission of the God. They don?t have the right both to use force on the community and protect them from Gods torment.