Halka açık anonim ortaklıklarda bölünme
Division in public joint stock companies
- Tez No: 218194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT ÖZKORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Halka açık anonim ortaklıklar, hisse senetlerini halka arz etmek üzere kurulmuş anonim ortaklıklar ile Sermaye Piyasası Kanunu'nun 11. maddesi uyarınca hisse senetleri halka arz edilmiş sayılan anonim ortaklıklardır. Halka açık anonim ortaklıklar karlarını, rekabet güçlerini ve şirket değerini artırmak ve esas faaliyet alanı üzerinde yoğunlaşmak için bölünme yoluna başvurmaktadır. Bölünme; bir şirketin malvarlığının bir veya birden fazla kısmının bütün olarak mevcut veya yeni kurulacak sermaye şirketi veya şirketlerine devredilmesi, devreden şirkete veya şirketin ortaklarına, devralan şirketin paylarının verilmesi ve devreden ortaklığın tasfiyesiz olarak infisah etmesi veya kendi malvarlığı ile faaliyetine devam etmesi olarak tanımlanabilir. Bu çerçevede bölünme işlemi bir şirketin ortaklarını, alacaklılarını, çalışanlarını ve vergisel açıdan devleti ilgilendiren çok yönlü bir işlemdir. Türk hukukunda bölünme kavramı ayrıntılı olarak düzenlenmemiş olup, konu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın düzenlemeleriyle hükme bağlanmıştır. Halka açık anonim ortaklıkların bölünmesine ilişkin olarak Sermaye Piyasası Kanunu'nda hüküm bulunmamakla birlikte, konu Sermaye Piyasası Kurulu'nun tebliğleri ve ilke kararları ile düzenlenmiştir. Bu çalışmada bölünme kavramı Amerika Birleşik Devletleri hukukunda ve Avrupa Birliği hukukunda yer alan hükümler ile Türk hukukunda yasal düzenlemelerde ve kanun tasarı ve taslaklarında yer alan hükümler çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Public joint stock companies are companies whose shares either have been offered to the public or are deemed to have been offered to the publicv in accordance with the article 11 of the Capital Market Law. Public joint stock companies divide to increase profitability, corporate value, the competitive power of the corporation and to concentrate on the core business activities. Division can be defined as alienation of a one or more parts of the assets of a company to an existing company (or to a company that will be established); or transferring the stocks of the transferor company to the transferee company or its shareholders while the transferor company dissolutes without liquidation or carry on its activity with its own asset. In this context division is a multi-dimensional transaction that concerns the shareholders, creditors, the employees of the corporation and the government (in the scope of tax regulations). In Turkish Law, division is not determined in detail; but there only exist regulations of Ministry Of Industry And Trade and Ministry Of Finance. While there is no legal provision about division in the Capital Market Law, there are some clauses in the Capital Market Board?s communiqué?s and resolutions. At this study the concept of division is analyzed within the framework of the United States of America Laws and European Union Laws as well as the regulations and draft bills of the Turkish Law.