Anonim ortaklıkların birleşme, bölünme ve nevi değiştirme yoluyla yeniden yapılanmasında alacaklının korunması
Creditor protection in the restructuring of the public companies by means of merger, demerger and type changes
- Tez No: 218195
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL GÖLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Şirketler hukukunda alacaklının korunması, bir taraftan alacaklıya talep hakkı tanıyan kurallar, diğer taraftan borçlunun alacaklıya karşı sorumluluğunun karşılığını oluşturan malvarlığının korunması amacını taşıyan ve alacaklıya herhangi bir başvuru hakkının bahşedilmediği düzenlemeler vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Bu nedenle alacaklının korunması amacını taşıyan normlar öğretide, alacaklının bireysel olarak korunması ve alacaklının kurumsal olarak korunması şeklinde bir ayrıma tabi tutulmaktadır.Alacaklının kurumsal olarak korunması, bir taraftan yeniden yapılanma başlığı altında düzenleme öngören özel hükümler, diğer taraftan genel hükümler vasıtasıyla şekillendirilmiştir.Yeniden yapılanmaya taraf olabilecekler alacaklıların korunması kaygısı ile sınırlı sayı ilkesine tabi tutulmuştur. yine bu kaygı ile sermaye şirketlerinin şahıs Şirketlerine dönüşümüne yol açan yeniden yapılanmalara izin verilmemiştir. aynı düşünceler ile, ticari işletmelerin katılabileceği yeniden yapılanmalar, birleşme ve tür değiştirme ile sınırlandırılmıştır. ticari işletmenin sadece birleşmeye devreden olarak katılmasına ve ticaret şirketi şeklinde tür değiştirmesi mümkün kılınmıştır (TTKT m.194).Türk Ticaret Kanunu tasarısına göre yeniden yapılanmada alacaklının bireysel olarak korunması ise yeniden yapılanmanın türüne göre farklı şekillendirilmiştir. Buna göre birleşmede, birleşme sonrasında teminat talep etme hakkına (m.157), inceleme hakkına (m.149) ve ortakların devam eden şahsi sorumluluğuna (m.158) yer verilmiştir. Bölünmede ise, bölünme öncesinde teminat talep etme hakkı (m.175), ortakların devam eden şahsi sorumluluğu (m.177) ve bölünmeye katılan ortaklıkların ikinci dereceden müteselsil sorumluluğu (m.176) öngörülmüştür. Ortakların devam eden şahsi sorumluluğu (m.158, m.177, m.190) ve sorumluluk davası açma hakkı (m.193) ise birleşme, bölünme ve tür değiştirmede geçerli olacak şekilde düzenlenmiştir.Yeniden yapılanmada bireysel olarak korunacak alacaklıların belirlenebilmesi için alacaklılar ile özel hak sahipleri arasında ayrım yapılmalıdır. Özel hak sahiplerinin korunmasında, olması gereken hukuk bakımından özel düzenlemeler öngörülmelidir.
Özet (Çeviri)
The protection of creditors in the corporate law is ensured by the rules that entitle the creditor to make claims and by the arrangements that are aimed to protect the property holdings which correspond to the liabilities of the debtor against the creditor and that do not give the creditor any right of application. For this reason, the norms that are intended to protect the creditor make a distinction between the individual and institutional protection of the creditor.The institutional protection of the creditor is comprised of specific provisions as well as general provisions.Those that can be a part of restructuring are subject to limited number principle for the sake of the protection of creditors. And also for this reason the restructuring processes resulting in the transformation of capital companies into personal companies are not allowed. For the same reasons, the restructuring processes in which the commercial businesses can participate are also limited to merging and type changes. The commercial businesses can only participate in mergers as the assigner and the commercial company can change only as a commercial company (Turkish Trade Law Draft, Article 194).In accordance with the Turkish trade law draft, the individual protection of the creditor in the restructuring is different depending on the type of restructuring. Accordingly, the right to demand security after merging (article 157), right to examine (article 149) and continuing personal liability of the partners (article 158) are included in the merging. in the division, the right to demand security before division (article 175), the continuing personal liability of the partners (article 177) and secondary joint liability of the partners participating in the division (article 176) are included. The continuing personal liability of the partners (article 158, article 177, article 190) and the right to bring a liability suit (article 193) have been arranged as valid for mergers, divisions and type changes.There shall be a division between the creditors and special right holders in order to determine the creditors to be individually protected within the scope of the restructuring. Special arrangements are required for the protection of special right holders.