Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin kimlik meselesi odağında incelenmesi: İngiliz basınında Türkiye - Avrupa birliği ilişkileri
To study Turkey's European union membership focus on identity: Relations on Turkey - Eropean Union towards British press
- Tez No: 218196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
II. Dünya Savaşı sona erdikten sonra Avrupa ulusları, iktisadi sebeplerle yeniden savaşmamak için, sanayi hammaddelerinin ortak kullanımını sağlamış ve bu yolla iktisadi kalkınma ve istihdam yaratmıştır. Her dönemin kendi özgül koşulları altında kendisini yeniden inşa eden Avrupa fikri, 1950'li yıllardan itibaren ulus devletlerin bazı görev ve sorumluluklarını uluslarüstü kurumlara devreden bir forma dönüşmesini sağladı. 1992 Maastricht Antlaşması ile iktisadi eksenin yanı sıra siyasi ve kültürel boyutlarda da birleşmeyi hedefleyen Avrupa fikri, Avrupa Birliği ile temsil edilmeye başlandı. 50 yılı aşkın bir süredir, Avrupa ulusları, tek bir Avrupa çatısı altında birleşmeye yönelik sözleşmeler imzalamaktadır. Henüz tasarımı sonuçlanmamış bir süreç içerisinde Türkiye'nin üyeliği ile geleceğine karar verme noktasına varmıştır. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegrasyon süreci, Avrupa fikri, belleği ve sözleşmeleri üzerinden değerlendirilmelidir. Avrupa fikrinin kurucu ilkeleri ve Avrupa Birliği'nin politikalarının değerlendirilmesini kapsayan bu çalışma, Türkiye'nin entegrasyon sürecini tartışmış ve İngiliz yazılı basını üzerinde yapılan ampirik çalışma ile sonuçlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
After the World War II had ended; European nations, not to have war again by economic reasons, made common usage of industrial raw materials and by this way they created economic development and deploy. Rebuilding itself under the specific circumstances of each period, the idea ?Europe? made the state nations turn into a form in which they assign some of their tasks and responsibilities to supranational foundations, dating from the 1950's. The idea ?Europe?, which aimed to join together in political and cultural dimensions in addition to economic axis with the 1992 Maastricht Treaty, started to be represented with the European Union. More than 50 years, European nations have been signing agreements that aim to unite under a unique roof of Europe. In a time not planned, Turkey has come to the point to be determined its membership and future. Turkey?s integration process to Europe should be evaluated by the memory and agreements of the idea ?Europe? .This study, which enclose the evaluation of the founder principles of the idea ?Europe? and EU policies, discussed the integration process of Turkey and accomplished in the empirical study on the British written media.