Turizm gelişmesinin yarattığı doğal ve kültürel değişimler:Kaş örneği
Natural and cultural changes created by tourism development: Example of Kaş
  1. Tez No: 218202
  2. Yazar: AYŞE DİDEM AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BERNA ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu çalısma, dünyada ve ülkemizde hızla gelisme gösteren ?turizm? hareketinin Antalya ili Kas ilçesinde yarattıgı dogal ve kültürel etkilerini incelemek amaçlanmıstır. Çalısma, dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde turizm kavramı ve gelisimi, turizm türleri ve turizmin fonksiyonları ile turizm ve sosyal bilimler iliskisi hakkında bu güne kadar yapılan bilimsel arastırma ve incelemeler hakkında bilgi verilmistir. kinci bölümde turizmin ekonomik, fiziksel, toplumsal etkilerinin neler oldugu ve bu etkilerin birey ve toplum üzerinde ne türlü kültürel ve sosyal degisimlere neden oldugu hakkında bilgi verilmeye çalısılmıstır. Üçüncü bölümde dogal kaynaklar kavramı üzerinde durulmustur. Dogal kaynakların turizmle olan iliskisi, turizmin dogal kaynaklar üzerine olan etkisi üzerinde durulmustur. Dördüncü ve son bölümde ise arastırma konusu olan Antalya ili Kas ilçesi hakkında genel bilgiler verilmis ve turizmin beldede yarattıgı dogal-kültüreldegisimler ve yabancıların mülk edinerek bölgede yerlesik hayata geçmelerine dair arastırma sorularının irdelendigi Kas'ta yasayan yerel halk, kamu çalısanları ve turizmciler üzerinde Temmuz 2007 de yüz yüze görüsme metodu ile yapılan 308 anket ve sonuçları istatistiksel veriler aracılıgı ile analiz edilmis ve turizmin Kas'taki olumlu ve olumsuz etkileri belirlenmeye çalısılmıstır. Kas halkının turizme bakıs açısının olumlu oldugu gözlenmekle birlikte denetim altına alınması gereken konuların oldugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to analyze the development of tourism that shows improvement in our country and in the world and its natural and cultural effects on the Antalya?s district: Kas. The thesis is composed of four parts: In the first part, some information is given about the concept of tourism and its development, the diversities and functions of tourism and with the scientific researches and analyses which has been made so far. In the second part, information on the economical, physical and social effects of tourism, and how they affect the individuals and society with social and cultural changes is mentioned. In the third part the relation of natural resources to tourism and the effect of tourism to natural resources are emphasized. In the fourth and last part of the thesis, the information is given about the project's subject which is Antalya?s district Kas; and the cultural and natural changes that are made by tourism. Research questions are asked to locals of Kas by 308 surveys and the analyze of the statistical data?s of the questions are given.The negative and positive effects of tourism in Kas is tried to be designated. Public's point of view upon tourism is understood in a positive way, but it is confirmed that there are some subjects which should be placed under control.