Ovidius'un Heroides'indeki karşılıklı mektuplarda aşk kavramı
Love in Ovid's Heroides in the double letters
  1. Tez No: 218201
  2. Yazar: SERAP GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmada, mitolojik aşk mektuplarından oluşan Heroides adlı eserdeki karşılıklı mektuplarda aşk kavramı incelenmiştir. Araştırma iki bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde Ovidius'un hayatı, eserleri ve yaşadığı dönem genel olarak tanıtılmıştır. Ana bölümü oluşturan ikinci bölümde ise, önce Heroides hakkında genel bir değerlendirme yapılmış ve ardından eserdeki karşılıklı mektuplar incelenmiştir. Sonuç olarak, bu mektuplarda öne çıkan `kadın'ın aşka bakış açısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to throw light on the love of Ovid in Heroides. In the introduction some information concerning the life of Ovid and his works has been given. The main part of the thesis deals with at length Heroides and double letters in it. Finally it is concluded that woman?s concept of love in Heroides brought to attention.