Kamu hizmetlerinin özel sektör tarafından finansmanı ve işletilmesi bağlamında imtiyaz ve kamu hizmeti kavramlarının 1999 yılı anayasa değişiklikleri çerçevesindeki değişimi ve dönüşümü
The evolution of and changes to the concession and public service concepts with respect to the constitutional changes of 1999 in the context of public services financed and operated by private sector
  1. Tez No: 218219
  2. Yazar: SEDAT ÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Kamu Yönetimi, Economics, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 550
Özet
Altyapı sektörüne iliskin faaliyetlerin yatırım asamasından itibaren veya sadece isletme asamasında özel sektör eliyle gördürülmesi, ülkemizde yogun olarak yap-islet-devret veya isletme hakkı devri olarak adlandırılan yöntemler aracılıgıyla, yogun olarak 1984 yılından itibaren gündeme getirilmistir. Bu sözlesmelerin konusunun bir kamu hizmetinin özel sektöre gördürülmesi oldugu ve böylece imtiyaz sözlesmeleri mahiyetinde olmakla idari yargının tasarrufunda bulundugu savunulmus; dolayısıyla, uyusmazlıkların hallinde uluslararası tahkime gidilemeyecegi yönündeki yargı kararları çerçevesinde, uzun süren bir siyasi-yargısal mücadeleye sahit olunmustur. Bu yöndeki tartısmalarda, konunun hemen daima salt hukuk teknigi baglamında ele alınmıs ve iktisadi analizlere yer verilmemis olması, temel bir eksiklik olarak kendini göstermistir. Sonuçta, 1999 yılındaki Anayasa degisiklikleriyle kamu hizmetlerinden hangilerinin özel hukuk sözlesmeleri olarak belirlenebileceginin yasama organının yetkisinde oldugu kararlastırılmıs, ayrıca, imtiyaz sözlesmelerinin de uluslararası tahkime tâbi tutulabilecegi gibi bir hukuk garabetiyle karsı karsıya gelinmistir. Bu düzenlemelerle idare hukukunun temel ilkeleri alt üst edilmis ve bir hukuk karmasasının temelleri atılmıstır. Anayasa degisiklikleri sonrasında tahkime dayanak gösterilen enerji sektörü agırlıklı imtiyaz sözlesmelerinin yapılmasından vazgeçilmis, ancak uluslararası tahkim olanagına geriye yönelik olarak kavusturulmus sözlesmeler kapsamında uluslararası tahkim hükümlerine istinaden ülkemizin yabancı hakem heyetlerince tazminatlara mahkum edildigi kararlara yol açılmıstır. Bunun ötesinde, ülkede yasama-yargı dengesi gereksiz biçimde bozulmus ve ülkenin gelecegini etkileyecek mali sonuçlar yaratması olası, gerçek anlamıyla imtiyaz sözlesmeleri bakımından, kamu yararının korunmasını teminen bir Anayasal dengenin yeniden kurgulanması geregini kaçınılmaz derecede önemli bir husus olarak gündeme getirmistir.
Özet (Çeviri)
Particularly since 1984, provision of infrastructure activities by private sector via such models as build-operate-transfer or transfer of operational rights has been on the agenda of the country. Such contracts between the government and the private parties have been considered as public services provided by private sector, and hence they have been labeled by the judiciary as concession contracts, which were by their nature deemed to be subject to the jurisdiction of administrative courts, namely the Danıstay (High Administrative Court), and as a result, not allowing international arbitration clauses to be inserted into these contracts. This has provoked a challenge between the judiciary (mainly, the Constitutional Court) and the parliament. Discussions regarding the concession concept have mainly employed a purely technical legal perception and interpretation, without necessarily touching upon the economical analysis and perspectives thereto, and as such, this has proved to be a major source of inadequacy throughout the continous set of discussions in relevant circles. The pressure to find a solution eventually led to the Constitutional changes in 1999 which authorised the parliament to determine which public services to be labeled as subject to private law contracts (and inherently enabling them to enter into private law jurisdiction and therefore to embrace international arbitration), while at the same time introduced a totally new concept that, if there are still concession contracts, they could also include clauses for international arbitration (thus, unnecessarily destroyed the whole unity and coherence of administrative law principles and its unique structure). The outcome has been a major blow to the basics of administrative law regime and its functionality. To the surprise of many, the government has taken a totally different path following the Constitutional changes, which allowed international arbitration in the concession contracts that were mainly encompassing the energy sector.Notwithstanding the fact that the Constitutional changes reasoned the whole discussion on the energy sector concession contracts as their basis, such contracts have first been empowered with the international arbitration clauses through retroactive applications, yet subsequently were abondoned by the government. This inevitably resulted in international arbitral tribunals hearing a set of disputes on such contracts and deciding on indemnification awards worth of millions of dollars. What is more strikingly important, as far as the contracts of real ?concessional? nature are concerned, the balance between the parliament and the judiciary has been destroyed to the detriment of the fate of the country given the probable and possibly enormous fiscal affects; therefore, a new legal order is essential to retrieve and restore such balance in the Constitution.