Anne-babanın çocuğa ilişkin tasarımları görüşmesi
Working model of the child interview
  1. Tez No: 218220
  2. Yazar: İREM ÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yaşamın ilk üç yılı gelişimin en hızlı ve karmaşık olduğu bir dönemdir. Bu dönemde, bebeğin gelişim hızının iyi bilinmesi, bu gelişim hızının ve dayanıklılığının desteklenmesi ve ayrıca bebeğin, ailesi ve yaşadığı çevresi ile birlikte bir bütün olarak ele alınması bebek ruh sağlığı alanında oldukça önemli yer tutmaktadır. Bebeklik döneminde ortaya çıkan sorunların erken dönemde değerlendirilip tedavi edilmesi, ileriki yıllardaki ruh sağlığının korunması ve sağlıklı gelişimin sürdürülebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bebek-bakımveren arasındaki ilişki, bebek ruh sağlığı alanında çalışılan konuların merkezini oluşturmaktadır. Birçok müdahale ve önleme çalışması, bebek ile bakımveren arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Bebeğin ruh sağlığı ve gelişimi açısından bakımveren-bebek ilişkisi oldukça önemli bir yere sahip olduğundan bu ilişkiyi etkileyen önemli bir unsur olan bakımverenin bebekle ilgili algı ve öznel deneyimlerini değerlendirmek, bebek ruh sağlığı alanında araştırılan çarpıcı bir konu haline gelmiştir. Yapılan çalışmalar; annelerin bebekleri ile ilgili algı ve öznel deneyimlerinin (tasarımlarının) bebeklerdeki bağlanma ile ilişkili olduğunu ve bebeğin uyumlu davranışlar göstermesi açısından önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu çalışmada, bebek ruh sağlığı alanında kullanılan çeşitli değerlendirme yöntemlerine kısaca değinilmiş ve ardından anne-babanın bebekleriyle olan ilişkileri ile ilgili algılarını ve öznel deneyimlerini değerlendirmeye yönelik olarak geliştirilmiş olan ?Anne-Babanın Çocuğa İlişkin Tasarımları Görüşmesi? (AÇİT)(Working Model of the Child Interview-WMCI) tanıtılmıştır. Çalışmanın sonunda iki vaka ele alınmış ve tartışılmıştır. ?Anne-Babanın Çocuğa İlişkin Tasarımları Görüşmesi?; tedavi sürecinde, anne-babaya yol gösterme açısından klinisyene yardımcı olmakta ve aynı zamanda anne-babaya, bebeğin ve bebekle ilgili duygu ve düşüncelerinin önemi hakkında bir mesaj vererek anne-babanın bebekle ilgili farkındalık kazanmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The first three years of life is the most complicated and fastest period of the human development. In this period, being aware of the development rate of the baby and supporting this rate and the durability is very important for the infant mental health, as well as considering the infant, the family and the environment as a whole. Assessing the problems that may occur in the infancy period and treating them as early as possible has a great value for the prevention of the future psychological problems and the continuation of healthy development. The relationship between the infant and the caregiver is the center of the infant mental health area. Most of the preventive and interventive works are based upon infant-caregiver relations. As this relationship has a core effect in the healthy development of the infant, the perceptions and the subjective experiences of the caregiver about the baby is a remarkable subject of infant mental health. Studies in this area indicate that, mothers? perceptions and representations about their babies are strongly related with the attachment and psychological well-being of the babies. In this paper, assessment tools and techniques that are used in the infant mental health area are briefly explained and than ?Working Model of the Child Interview? (WMCI) is discussed. WMCI is designed for the assessment of perceptions and subjective experience of the parents about their babies. Finally, two cases are discussed in relation to WMCI.?Working Model of the Child Interview? helps the clinician to guide the parents during the treatment and at the same time helps to increase awareness of the parents about their babies by showing them the importance of their emotions and ideas about their babies.