Avrupa Topluluğu ve Türk Hukukunda franchising sözleşmeleri ve Rekabet Hukuku İlişkisi
Relation between franchising contracts and competition in European Union and Turkish Law
- Tez No: 218242
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmada Avrupa Topluluğu ve Türk Hukukunda Franchising Sözleşmeleri Rekabet Hukuku İlişkisi konusu incelenmiştir.Bu çerçevede ilk bölümde genel olarak franchising sözleşmesinin tanımı, ekonomik etkileri, unsurları ve hukuki niteliği ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde ise, öncelikle rekabet hukuku bağlamında yatay ve dikey kısıtlamalar incelenmiş, ardından franchise sözleşmelerinde yer alan dikey kısıtlamalar ele alınmıştır.Ardından üçüncü bölümde, Avrupa Toplulukları Adalet Divanının ve Avrupa Komisyonunun ilgili kararları çerçevesinde rekabet hukuku düzenlemelerinin franchise sözleşmelerine tatbiki incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümde Avrupa Topluluğu rekabet kurallarından bağımsız olarak üye devlet iç hukuklarında franchising sözleşmelerine ilişkin düzenlemeler ele alınmıştır.Bu tez çalışmasının dördüncü ve son bölümünde ise, Türk rekabet hukuku ile franchising sözleşmelerinin ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmış, bu çerçevede Franchise Anlaşmalarına İlişkin Tebliğ ve Dikey Anlaşmalar Tebliği incelenmiş ve nihayet Rekabet Kurulunun oluşumundan beri franchising konusuyla ilgili vermiş olduğu kararlar değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the relation between franchising and competition law has been analyzed with respect to Turkish Law and the Treaty Establishing the European Community.Within this context in the first chapter, definition of franchising, its economic effects and legal evaluation has been determined.In the second chapter of this thesis vertical and horizontal restraints within the context of competition law has been evaluated and vertical restraints within the franchising has been examined.Afterwards in the third chapter the relation between the competition law and franchising had been evaluated within the context of European Court of Justice?s and European Commission?s judgments. On the other hand member states internal franchising legislation had been examined within this chapter.In conclusion in the last chapter the relation between Turkish competition law and franchising has been evaluated. Within this context Block Exemption for Franchising and Block Exemption for Vertical Agreements has been examined and the evaluation of the relevant decisions of the Competition Authority had been revealed.