Avrupa Topluluğu ve Türk Rekabet Hukukunda hâkim durumun fiyat uygulamaları ile kötüye kullanılması
Abuse of a dominant position by use of price practices in the light of EC and Turkish Competition Law
  1. Tez No: 303710
  2. Yazar: HALİL ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Türk hukuk sistemi açısından uyum çerçevesinde önem teşkil eden, Avrupa Topluluğu rekabet hukuku ışığında teşebbüslerin hâkim durumlarını fiyat uygulamaları ile kötüye kullanması sonucunda rekabetin bozulması ve bunun sonucunda uygulanacak yaptırımlar bahsedilmektedir. Konunun anlaşılması açısından Avrupa Topluluğu Adalet Divanı ile Avrupa Komisyonu'nun ilgili kararları vurgulanarak, bu kararlar ile Rekabet Kurulu'nun kararları arasında karşılaştırma yapılmakta, doktrindeki görüşlerden faydalanılarak hâkim durumun fiyat uygulamalarıyla kötüye kullanılmasında en çok rastlanılan biçimleri anlatılmaktadır. Türk rekabet hukuku açısından özel hukuk sonuçlarına da, konunun bağlantılı olması nedeniyle, yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, distortion of competition as a result of the undertaking?s abuse of a dominant position through price practices and legal sanctions resulting therefrom, which have importance for Turkish legal system pursuant to harmonization period, are being referred in the light of EC Competition Law. In order to clarify the subject, the decisions of Court of Justice of European Community and European Commission are being underlined by making comparisons with the decisions of Competition Board of Turkey and also the most common types of an undertaking's abuse of its dominant position through price practices are being described thereby making use of the views in the doctrine. Conclusions of private law in terms of Turkish Competition Law are given place due to being related to the subject.