Yabancı dil öğretiminde iletişimsel yeti ve iletişimsel yetinin kazandırılmasına ve gelistirilmesine yönelik uygulamalar
Communicative performance in foreign language education and applications for redounding and developing communicative performance
  1. Tez No: 218254
  2. Yazar: KADİR YAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmada önce ?İletişim? kavramının ne olduğu ve bireysel ve toplumsal hayattaki rolü ,daha sonra iletişim kuramının yabancı dil öğretimi için öngördüğü iletişimsel yeti kavramı ve iletişimsel yaklaşımın geçmişten günümüze kadar geçen uzanan süreci ele alınmıştır. Bu bağlamda temel dil becerileri ve bu becerilerin geliştirilmesiyle ilgili örnek uygulamalar verilmiştir. Ayrıca iletişimsel yetinin ilgili yabancı dille birlikte o dilin ait olduğu kültürün öğrenilmesini de gerekli kıldığı vurgulandı. Bu arada yabancı dil öğretiminde iletişimsel yetinin geliştirilmesine yönelik somut öneriler sunuldu
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of communicative competence in foreign language teaching has been discussed in the light of the current research literature. In particular, the issue of basic skills development has been investigated in depth. Furthermore, it has been emphasized that the culture of the foreign language needs to be incorporated into the language instruction. Finally, practical suggestions concerning the development of foreign language teaching have been presented.