Zur vermittlung der kommunikativen kompetenz in den lehrwerken 'Deutsch als fremdsprache' in der Türkei (vergleich einiger lehrwerke)
Türkiye?de 'yabancı dil olarak Almanca? ders kitaplarında iletişimsel yetinin sunuluşu (birkaç ders kitabının karşılaştırılması)
  1. Tez No: 215369
  2. Yazar: HASAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ALPEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Türkiye'de `Yabancı Dil Olarak Almanca' Ders Kitaplarında İletişimselYetinin Sunuluşu (Birkaç Ders Kitabının Karşılaştırılması)? adlı Doktora Tezinde`Kommunikative Kompetenz' (İletişimsel Yeti) kavramının çıkış noktası ve bufenomeni oluşturan tüm unsurlar ayrıntılı olarak ele alınmış, ardından İlköğretimsekizinci sınıflarda Almanca öğretiminde kullanılan, Milli Eğitim BakanlığıYayınevi tarafından basılan `Lern mit uns 3' isimli ders kitabı ile Alman Hueberyayınevinin aynı yaş grubuna hitap eden ve Türkiye' de de bazı eğitim kurumlarındaAlmanca öğretiminde ders kitabı olarak kullanılan `Pingpong Neu 2' isimli eseri,benzer konuları ele alan ikişer üniteleri çerçevesinde öğrencilerin iletişimselyetilerinin geliştirilmesine uygunlukları açısından detaylı bir şekilde analizedilmiştir.Bu araştırma neticesinde `Pingpong Neu 2' isimli ders kitabının bu yetiningeliştirilmesi açısından genel itibarıyla yeterli bir eser olduğu sonucuna ulaşılırken,`Lern mit uns 3' isimli ders kitabının ise ciddi eksikliklerinin olduğu saptanmıştır.Çalışmanın sonunda bu eksikliğin giderilmesi ve Türkiye'de Almancaöğretiminde kullanılacak olan bir ders kitabının oluşturulması ya da seçimi sırasında,öğrencilerin iletişimsel yetilerinin geliştirilebilmesi için özellikle nelere dikkatedilmesi gerektiği noktasında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the dissertation named ?Presentation of Communicative Competence inGerman Textbooks Taught as a foreign language in Turkey;: Comparing CertainTextbooks?, the emergence point of the ?Kommunikative Kompetenz?(Communicative Competence) and all the factors forming this phenomena have beenelaborately examined. Then the textbook named ?Lern mit uns 3? which waspublished by National Education Ministry Publisher and which is being used forteaching German in elementary schools, and the work of German Hueber Publishernamed ?Pingpong Neu 2? which is designed for teaching Germany in someeducational institutions in Turkey have been thoroughly analyzed in terms of theirappropriateness for developing students? communicative competence in a frameworkof two units of each book dealing with similar subjects.As a result of this study, it has been found that the textbook ?Ping Neu 2? is awork that is enough to develop this competence in general while the textbook ?Lernmit uns 3? has a great number of deficiencies.At the end of the study, suggestions have been presented for eliminating thisdeficiency and what is needed for developing students? communicative competencewhile choosing or preparing a textbook to be used for teaching German in Turkey.Eğitim