Baki Divanı sözlüğü [bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük]
Bakî?s divan glossary [concordance and functional glossary]
- Tez No: 218255
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1274
Özet
Bu çalışma, Bakî Divanı'nın 9347 tanıklık sözvarlığının sözlük biçiminde sunumudur. Söz konusu bu sözlük, Bakî Divanı'nın hem bağlamlı dizinini (concordance) hem de işlevsel hale getirilmiş sözlüğünü içermektedir. Bağlamlı dizin kısmı, dökümlenen tanıkların aralarına girilerek ayıklanması ve düzenlenmesi ile oluşturulmuştur. Bununla birlikte düzenlenmiş tanıklara madde başı ve sıklık sayısı da eklenmiştir. İşlevsel sözlük aşamasında ise her bağlama göre değişen anlamlar tespit edilmiştir. Bunun için bütün tanıklar tek tek ele alınarak anlamlandırılmış ve gerekli yerlerde kaynak eserler referans olarak gösterilmiştir. Ayrıca bu tezle, Bakî Divanı'ndaki atasözler, deyimler, terimler, kültür dili ve kalıplaşmış sözler (dua, beddua, tebrik vb.) ortaya çıkarılmıştır. Bütün bunların yanısıra Bakî'nin yaşadığı XVI. yüzyıl Osmanlı ülkesindeki kültür öğeleri şiire yansıdığı ölçüde tespit edilmiştir. Böylelikle Bakî'nin şiir dilini oluşturan dil öğeleri ortaya çıkarılarak kolayca kullanılır hale getirilmiştir. Bunun üslup çalışmaları için önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a presentation of the 9347-word vocabulary of Bakî's Dîvân in the form of dictionary entries. The glossary at issue includes both the concordance and functional glossary of Bakî's Dîvân. The concordance part is formed by organizing and sorting the words. Also, the frequency rates are added to the entries. At the functional glossary part, on the other hand, the meanings that change subject to the different contexts are determined. In order to do this, all words are evaluated one by one by finding other references when it is necessary. On the other hand, this dissertation reveals all the proverbs, idioms, terms and stereotyped expressions (prayer, curse, congratulation etc.) in Bakî's Dîvân. In addition to those, it also determines the cultural ingredients of 16. Century Ottoman life which were reflected to the poetry. Herewith, the ingredients that compose Bakî's poetry style are revealed. It is supposed that this would be helpful to the style studies.