Irak devletinin yeniden yapılandırılması
Restructuring of the state of Irak
- Tez No: 218262
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
10 Nisan 2003 Sonrası Irak Devleti'nin demokratik bir şekilde yeniden yapılandırılması denemesini konu eden bu doktora tez çalışması, giriş dışında beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Irak Devleti'nin demokratik bir şekilde yeniden yapılandırılması denemesini takdim edilmiştir. Irak Devleti'nin demokratik bir şekilde yapılandırılması 2005 Irak Anayasası açısından incelenmiştir. Bununla birlikte, Irak'ın sosyal/etnik yapısına ve eski Irak Anayasal düzenlemelerine de değinilmiştir. Tezin birinci bölümünde ise, Irak'ın eski Anayasal düzenlemelerine göz atılmış; bu çerçevede, Irak'ın 1925 Kanuni Esasisi ve 1958, 1963, 1964, 1968 ve 1970 Anayasaları ele alınmıştır. Bu konuyla bağlantılı olarak; eski anayasaların kendilerine özgü yönlerinin yanında; iktidarın kaynağı, temel hak ve özgürlüklere yaklaşımları ve hükümet sistemleri gibi genel konular da incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde 2005 Irak Anayasası ele alınmıştır. Bu bölümde demokratik rejimin temel alt yapısını oluşturan temel hak ve hürriyetler incelenmiştir. Temel hak ve özgürlükler, Irak Anayasası'nın ?Haklar ve Özgürlükler? başlığı altında, 14-45. maddeleri arasında ve kazuistik bir biçimde düzenlenmiştir. Görüldüğü gibi Irak Anayasası, temel hak ve özgürlükleri ?Haklar? ve ?Özgürlükler? olmak üzere iki kategoriye ayırmaktadır. Bu çerçevede tezde ilk olarak ?Haklar? kategorisi incelenmiş; bu kategoride, bireysel/siyasi hakları, sosyal/ekonomik/kültürel haklar ve dayanışma haklarına yer verilmiştir. İkinci olra ise?Özgürlükler? kategorisine yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca Irak Anayasası'nda temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması, sınırlamanın sınırları ve temel hak ve özgürlüklerin durdurulması konuları da ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde; Irak Anayasası'nda demokrasiye geçiş sürecini destekleyen kurumlara yer verilmiştir. Bu kurumlar tezde hukuki ve hukuk dışı faktörler olarak ikiye ayrılarak incelenmiştir. Hukuk dışı kurumlar başlığı altında ahlak, kamuoyu ve toplumun çoğulcu yapısı (sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler) incelenirken; hukuki kurumlar başlığı altında seçim sistemi, anayasanın üstünlüğü,kuvvetler ayrılığı, yasama organın düalist yapısı, (çift meclis sistemi) devlet başkanının vetosu, yasama organının yargısal denetime tabi olması, yürütme organının idari işlemlerinin yargısal denetime tabi olması ve yarı doğrudan demokrasi araçları (halk oylaması) ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise; Irak Devleti'nin demokratik bir şekilde yeniden yapılandırılma sürecini olumsuz etkileyen faktörler ele alınmaktadır. Bu çerçevede, laiklik sorununu, demokratik kültürün düşüklüğü, sosyal, ekonomik, siyaset-ordu ilişkisi ve toplumsal barış faktörleri incelenmektedir. Çalışmamızın beşinci bölümünde ise, Irak devletinin demokrasi ve insan hakları genel ilkelerine saygılı devlet anlayışı çerçevesinde yeniden yapılandırılması ile ilgili çözüm önerilerine yer verilmektedir. Örnek olarak, laik hukuk düzeninin ortaya çıkması, sosyal devlet ilkesinin uygulanması, aşiret yapısının çağdaş hayat biçimine dönüşmesi, demokrasi kültür ve geleneğinin yayılması ve toplumsal barışın sağlanması. Bu kısımda önemle vurguladığımız hususlardan birisi de, devletin yeni federal şeklidir. Irak'ın istikrarlı ve demokratik bir anayasal düzene kavuşması için federal yapı şarttır. Başka bir değişle federal devlet şekli olmadan, demokratik bir yapının ortaya çıkması mümkün değildir. Tezin sonuç ve özet bölümlerinde, araştırmalarım sonucunda varılan kanaatlere topluca yer verilirken; söz konusu bu araştırmamda yararlanılan Irak anayasasının ilgi maddeleri tezin en sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The attempt to re-structure Iraq in a democratic way after 10 April 2003 is comprised of four chapters apart from the introduction. In the introduction part, the attempt to re-structure Iraq in a democratic way has been introduced. The scope of the claim composed by the immovable property mortgage has been examined with respect to the restructuring the State of Iraq and the Iraqi Constitution of 2005. Also, the social/ethnic structure and former constitutional regulations of Iraq were dealt with. In the first part of the thesis, former constitutional regulations of Iraq were browsed. To this effect, 1925 constitution of Iraq and the Constitutions of 1958, 1963, 1964, 1968 and 1970 were dealt with. In connection with this subject, the exclusive sides of former constitutions as well as the general subjects such as the source of sovereignty, fundamental rights and freedoms and government systems were examined. In the second chapter of the thesis 2005 constitution of Iraq was discussed. In this chapter, fundamental rights and freedoms that compose the basic infrastructure of the democratic regimes were examined. Under the title of ?Fundamental Rights and Freedoms? of the Iraqi Constitution were dealt with in a detailed way between the articles 14-45. As it is seen, the Iraqi constitution divides fundamental rights and freedoms into two categories as ?Rights? and ?Freedoms?. In this framework, the category of ?Rights? was examined firstly in the thesis and in this category; the individual/political rights, social/economic/cultural rights and solidarity rights were included. In the second place, the category of ?Freedoms? was included. In this chapter, the subjects of the restriction of fundamental rights and freedoms in the Iraqi constitution, the limits of restriction and aborting fundamental right and freedoms were also discussed in this chapter. In the third chapter of the thesis, the institutions that support the process into democratization in the Iraqi Constitution were included. These institutions were examined in the thesis as being divided into two as legal and illegal factors. Under the title of illegal institutions, the ethics, the public opinion and the pluralist structureof the community (non governmental organizations and political parties) were examined; under the title of legal institutions the election system, dominance of the constitution, separation of powers, dualist structure of the legislation organ (double assembly system), veto of the president, legislation organ?s being liable to the legal inspection, and the tools of semi-democracy (referendum) were discussed. In the fourth part of the thesis, the factors that affect the restructure progress of Iraqi Government in a democratic way negatively are discussed. In this frame, secularism problem, the law level of democratic culture, social, economical, policyarm relationship and social peace factors are analyzed. In the fifth part of our work, solution proposals related the restructure of Iraqi government within the framework of state perception that is respectful to democracy and human rights are given place. As an example, appearance of secular law system, execution of social state principle, turn of the clan structure to modern life style, spread of democracy culture and customs and secure of social peace. One of the issues we underline in this part is the new federal structure of the government. A federal structure for Iraqi government to reach a stable and democratic constitutional order is a must. In other words, without a federal form of government structure it is not possible for democratic structure to appear. In the conclusion and abstract parts of the thesis, the opinions which I have reached as a result of my research were presented as a whole; and the constitutional provisions which I have benefited during my research were added at the end of the thesis.