Ertelenen vergi ve ertelenen verginin finansal tablolarda raporlanması
Deferred tax and reporting of deferred tax in financial stataments
  1. Tez No: 218263
  2. Yazar: SEDA ERPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamızın konusu, IFRS 12 ?Gelir Vergileri?, FAS 109 ?Ertelenen Vergilerin Muhasebeleştirilmesi?, TMS 12 ?Ertelenen Vergilerin Muhasebeleştirilmesi? ve Seri:XI, No:25 ?Kurum Kazancı Üzerinden Hesaplanan Vergiler? bölümlerinde düzenlenen ertelenen verginin finansal tablolarda raporlanmasına ilişkin esasların örnek bir şirket uygulaması ile somutlaştırmaktır.Çalışmamız esas olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ertelenen verginin raporlanması ile ilgili genel bilgi verildikten sonra mali kar ve ticari kar kavramları ele alınıp finansal raporlama standartları ve IFRS ve Türkiye'deki vergi düzenlemelerinde karın hesaplanmasına ilişkin getirilen hükümlere değinilecektir.İkinci bölümde ise IFRS 12'nin ertelenen vergilere ilişkin düzenlemeleri teorik bazda ele alınıp, FAS 109 düzenlemeleri ile arasındaki farklılıklar anlatılacaktır.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören halka açık bir anonim ortaklığın IFRS 12 düzenlemeleri çerçevesinde ertelenen vergiyi finansal tablolarında raporlamasına ilişkin örnek bir uygulama yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study we examined the reporting of principals of deferred taxes arranged in IFRS 12 ?Income Taxes?, FAS 109 ?Reporting of Deferred Taxes?, TMS 12 ?Reporting of Deferred Taxes? and Seri: XI No:25 ?Taxes Calculated From Enterprise Profits?.Our study has three main parts. In section one some general information about reporting of deferred tax has given. In this section taxable profit and accounting profit are defined and the differences between the principals of profit calculation in IFRS and tax regulations in Turkey are mentioned.In section two the reporting principals of IFRS 12 are mentioned in theorical base and the differences between the reporting principals of deferred tax in IFRS 12 and FAS 109.Last section a case study about IFRS 12 is held. It is explained how the company whose stocks are trading İMKB can report deferred taxes in its financial statements.