Türk parlamenter geleneğinde Cumhurbaşkanının Başbakanı atama yetkisinin kullanımı
The usage of President?s power to appoint Prime Minister in Turkish parliamentary history
  1. Tez No: 218267
  2. Yazar: UYGAR TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM EROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de TBMM'nin açılışının ardından bugüne kadar olan dönem içinde cumhurbaşkanlarınca yapılan başbakan atamaları incelenmeye çalışılmıştır. Bu dönemler ve Türkiye dışındaki modern parlamenter dizgelerdeki düzenlemeler ve işleyişler çalışmanın kapsamı içine alınmamıştır.Konu, 1960 öncesi ve sonrası olmak üzere iki ana bölüm ve bunların alt bölümleri kapsamında incelenmiştir. Her bölümde öncelikle dönem içindeki konuya ilişkin yasal düzenlemeler ele alınmış, daha sonra Resmi Gazete ve TBMM Tutanakları referans alınarak uygulama modellerinin belirlenmesi ve sürecin bir hikâyesinin oluşturulabilmesi için günümüze kadar kurulan tüm hükümetler ve bunlara ilişkin görevlendirmeler üzerinde durulmuştur. Son olarak bu düzenlemelerin ve uygulamaların arkasında yer alan veya alabilecek siyasal süreçler ?görevlendirmelerin niteliği? başlığı altında irdelenmeye çalışılmıştır.Çalışma ile ulaşılmak istenen temel amaç; cumhuriyet tarihimiz boyunca cumhurbaşkanlarının atama yetkilisini kullanırken hangi koşullar altında ne gibi ölçütleri göz önüne aldıklarını ve bugüne kadar yapılan görevlendirmelerde belirli ortak ölçütlerin oluşup oluşmadığı, oluştuysa bunların ne yöne evirildiğini açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the appointments for the prime minister by the president in the Republic of Turkey are analyzed from the establishment of TBMM until today. The scope of the investigation is limited by periodical and spatial perspectives. Hence, the other modern parliamentary systems and the periods beyond the referred time interval are excluded.The subject is divided into main two chapters as before and after the specifically significant year of 1960 to investigate properly. In this framework, all appointments from founding until the current day is stressed as for to reach a determinative model of appointment and historical context via reviews of period-specific legal codes and direct references from (Official) Gazette and parliamentary records. As a reaching point, it is considered that the political background of designative acts and regulations at length under the headline of ?The Nature of Appointments?.Finally, the main aim of this dissertation is to explain and to unfold the common criteria of designations if there has ever been existed, and to follow the evolution of these criterions if there has ever been taken place during the history of the Turkish Republic