İlhanlı Devleti'nin askerî teşkilâtı
The military system of the İlkhanid empire
- Tez No: 218266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Cengiz Han fetihlerinin, ?ran coğrafyasında siyasî bir tesekküle dönüsmesi sonucu ortaya çıkan ?lhanlı Devleti, gerek kültür ve gerekse kurumlar olarak Yakın ve Orta Doğu coğrafyasında temasta bulunduğu devletlerden etkilenmistir. Bunun izleri, askerî teskilatta da görülmektedir. Asya bozkırlarından ?ran ve Orta Doğu coğrafyasına gelen Moğollar, ilk olarak üretim-tüketim alıskanlıklarını, Türk ve ?slam toplumlarını örnek alarak değistirmislerdir. Baslangıçta, hafif süvari temeline dayanan Moğol ?lhanlı ordusu, zamanla orta-ağır ve sonraları ağır donanımlı süvari merkezinde gelismesini tamamlamıstır. Yakın Doğu'daki tarım toplumlarının istikrâr ve düzeni, konar-göçer Moğolları da cezbederek toprağa bağlamıs, bu sayede devletin yapısı daha müessir ve belirgin hale gelmistir. Moğolların bu coğrafyadaki rakibi olan Memlûk Devleti, Moğollardaki askerî değisimi hızlandıran âmillerin basında gelir. ?ran Moğolları, değisim için gereken tecrübe ve birikimi edindiklerinde, Gazan Han'ın önderliğinde reformlara giriseceklerdi. Maddî refahın artması, gerekli teknik eleman ile alet ve edevatın sağlanması sonucu açılan silah imalâthâneleri (kârhâne) de, silah üretiminde gelinen noktanın bir göstergesidir. Bu aynı zamanda, her askerin kendi silahını ürettiği ilkel teçhizat edinme tarzından daha merkezî, standartlara sahip bir üretim sekline geçildiğinin de göstergesidir. ?ran Moğolları, ilk zamanlarda iaselerini göçebe hayvancılık ekonomik faaliyeti ile temin etmekteydiler. Bu yüzden her birliğin kullanımına otlaklar tahsis edilmistir. Azerbaycan yaylak ve kıslakları merkez olmak üzere Anadolu ve Horasan otlaklarını da incelediğimiz tezimiz, bu otlakların askerî sistem içindeki yerini de ortaya koymaktadır. Tezimiz, yukarıda kısaca özetlendiği üzere, ?lhanlı askerî teskilatını tanıtmanın yanında, bu teskilatın değisim ve gelisim sürecini de ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Ilkhanid Empire, which was emerged as the Chingiz Khan conquests transformed into a political form in the Persian land, is influenced from the states that they interacted in Near East and Middle East, both culturally and also institutionally. The footprints of these contacts and interactions between the Ilkhanid and neighboring states can also be traced in its military organization. Initially, Mongols, who came from Asian steppes to the Persia and Middle East, altered their production and consumption practices as a result of following Turkish and Muslim societies as an example. At first, the Mongolian-Ilkhanid army was based on light cavalry, had in time transformed into midheavy and later into heavy cavalry. The stability and order of the agrarian societies in the Near East attracted the Nomadic Mongols and settle them down and in this way the structure of the state became more influential and distinctive. The Mamluk State, which was a rival of the Mongolians in this land, was one of the primary factors that accelerated the transformation of the Mongolian army. When Persian Mongols had acquired the required experiences and knowledge for the change, they embarked on reforms under the leadership of Ghazan Khan. With the increase of welfare, acquiring of required technicians and equipment, which opened the foundation of weaponry, is an indicator of advancement in weapon production. This also shows that the transformation in weaponry from primitive style in which each soldier makes their own weapons, to the more centralized and standardized mode of production. In the early times, the Persian Mongols food supplies were provided by Nomadic livestock and for this reason feeding grounds were allocated for each squad. Our thesis, in which we studied Anatolian and Khorasan?s pasture fields as well as the Azerbaijan?s mountain pastures and shelter places, shows the place of these pasture fields in the military system in detail. In sum, besides introducing the the Ilkhanid military organization, our thesis covers the exchange and advancement of military organization of the Ilkhanids.