KOBİ'lerin finansmanı ve Türkmenistan uygulaması
Financing of SMEs and pratice in Turkmenistan
  1. Tez No: 218272
  2. Yazar: RUSLAN HUDAYBERDIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Serbest piyasa ekonomisinde, gerçek anlamda karın olması için adil rekabet ortamının ve risk alınarak gerçekleştirilen ekonomik faaliyetlerin olması gerekmektedir. Adil rekabet ortamının var olması mutlak adaleti sağlamaya yönelik hukuki düzenlemelerin ve uygulamaların var olması yanısıra üretim araçlarının mülkiyetinin ve yönetiminin çok sayıda ekonomik birim arasında dağılmış olmasına bağlıdır. Dolaysıyla bir ekonomide KOBİ'lerin sayısının göreceli olarak çok olması, kaynak kullanımında verimli ve rasyonel olduğu ekonomik yapının mevcudiyetinin temel şartlarından biri olan sermaye sahipliğinin çok sayıda ekonomik birim arasında paylaşıldığının önemli bir göstergesidir. Bunun yanı sıra sağladıkları istihdam ve farklı durumlara adapte olabilmelerini sağlayan esnek yapıları KOBİ'lerin en büyük avantajlarındandır. Ülke ekonomileri için son derece önemli olan KOBİ'ler yapısal özellikleri açısından bazı dezavantajlara sahiptirler. Bu dezavantajlardan en önemlilerinden biride KOBİ'lerin karşılaştıkları finansman sorunlarıdır. Çalışmamızda, genel olarak KOBİ'lerin karşılaştıkları finansman sorunları ve Türkmenistan'daki KOBİ'lerin finansman sorunu ayrıntılı olarak incelenmiştir. Eski Sovyetler Bloğu'nun dağılmasından sonra, 27 eylül 1991 senesinde bağımsızlığını ilan eden Türkmenistan, merkezi idarenin hakim olduğu ekonomik düzenden, serbest piyasa ekonomisine geçiş yönünde bir dizi reformlar hayata geçirmeye başlamıştır. Türkmenistan yönetimi tarafından bir yandan makro ekonomik dengelerin kurulması amacıyla istikrarı sağlamaya yönelik bir dizi politika uygulamaya konulurken, diğer yandan da, bankacılık ve özelleştirme gibi ekonomide yapısal değişiklikleri sağlayacak konularda yeniden yapılanma programları hayata geçirilmiştir. Türkmenistan hükümeti geçiş sürecinin başlangıcında, ülkenin doğal kaynaklarına ve ekonomik özelliğine bağlı olarak, üç yön belirlemiştir: Enerji sektörü, tarım sektörü ve tüketim malları sektörü. Ülke ekonomisi çoğunlukla doğal gaz ve pamuk üretimine bağlıdır. Hükümet sözkonusu öncelikli sektörlerin geliştirilmesi için büyük yatırımlar yapmaktadır.Bu aşamada Türkmenistan yönetiminin önem verdiği diğer bir husus da bizim çalışmamızın da konusunu oluşturan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler konusudur. Bağımsızlığının ilk yıllarından itibaren sayılarının giderek artış göstermesi Türkmenistan'da KOBİ'lere verilen önemin en önemli göstergesidir. Türkmenistan'da sermaye piyasaları ile ilgili yasal düzenlemeler yapılmış olmasına rağmen fiilen böyle bir piyasa yoktur. Dolaysıyla KOBİ'lerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları çalışma sermayesi ve yeni yatırımlarını finanse edebilmeleri için gerekli fonları temin edebilecekleri tek kaynak banka kredileridir. Bankalardan kredi kullanma hususunda da taşıdıkları kredi riski derecelerinin yüksek olmasından ve mevcut bankacılık sisteminin de ağırlıklı olarak hükümetin kalkınma programı çerçevesinde belirlemiş olduğu öncelikli sektörlerinin (doğal gaz, petrol, tarım, inşaat) finansmanına yönelik faaliyet göstermeleri KOBİ'leri finansman sorunu ile karşı karşıya bırakmaktadır. Türkmenistan'ın ekonomik açıdan gelişmesi ve çağdaş gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşabilmesi için gerekli olan özel sektörün gelişmesi ve özel sektör kapsamında KOBİ'lerin ülke geneline yayılmasının sağlanması gerekmektedir. Bunun için hükümetin yasal altyapıyı oturtması yanında, kapsamlı bir KOBİ politikası uygulaması ve mevcut bankacılık sistemini geliştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Free competition market in order to have profit in real meaning there must be equitable environment of competition and economic activities which are realized by taking risks. Existence of equitable environment of competition depends on the ownership of the production means and distribution of the management among the economic units as well as the lawful regulations and applications to provide absolute equity. Hence, the relatively abundance of numbers of Small and Medium Sized Enterprises (SME) in one economy are the considerable indicator of distribution of capital ownerships among many economic units, which is fundamental priority of the existence of the economic structure in the means of efficient and rational resource usage. In addition to this the provision of employment and ability to the different situations are the main advantages of SMEs. SMEs, which is extremely important for the economics of the countries has some disadvantages in the means of structural characteristics. One of the important encountered disadvantage of SMEs is financing problem. In this study, the encountered general financing problems of SMEs and financing problems of SMEs in Turkmenistan are examined comprehensivly. After the fall of USSR, Turkmenistan, announced its independence in 27th October of 1991, has commensed series of reforms towards the realization of the free competition market from the economic regime ruled by central government. While the series of policies towards the provision of stability in order to establish macro economic balances has been putting into practice, the reconstruction programs in banking and privatization which provide structural changes in an economy was realized by Turkmenistan administration. Government of Turkmenistan has determined three direction in beginning of the transition period depending on the natural resources and the economic properties of its country: energy sector, agricultriral sector and consumer goods. The economy of Turkmenistan depends on natural gas and cotton production. Administration has been investigating in order to develope this privileged in question sectors.In this phase, Turkmenistan administration gives importance to another subject: Small and Medium Sized Enterprises, which is also subject of this study. As of beginning of its independence the gradually increase is significant indicator of taking heed of SMEs in Turkmenistan. Although lawful regulations concerning with the capital markets was arranged the there is no such market in practice. Hence, bank credits is only one resource of SMEs to assure their need for working capital in order to be able to carry on its activities and fund in order to be able to finance their new investments. Because of high risk degrees of utilization of bank credits and the demenaour of present banking system towards the financing privileged sectors (natural gas, petrolium, agriculture, construction) determined within the scope of development program by government the SMEs encountered financing problems. To assure economic development and achive the level of highly developed modern countries Turkmenistan need to provide development of private sector and spread SMEs in all regions of country by means of private sector. To overcome these in question goals government should develope comprehensive SME policy and present banking system as well as realization of lawful structure.